תערוכות

אירועים

אירועים

תוצאות חיפוש

המוזיאון החדש

איך מתכננים מוזיאון לעם היהודי? כיצד אפשר "לדחוס" את הסיפור הענק הזה לכך וכך מטרים רבועים? מאיפה מתחילים והיכן מסיימים? מהי נקודת הראות שדרכה נסתכל על הסאגה ארוכת השנים, המהמורות וההישגים הזו? מה אנחנו רוצים להגיד על הסיפור הזה ואיזה מסר הוא יעביר למבקרים? לשאלות אלה יכולות להיות תשובות רבות. צוותי החשיבה שעמדו מאחורי תכנון אנו - מוזיאון העם היהודי מזמינים אותכם למסע מרתק – מסע של גילוי וחקר סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, מסע שמאפשר הצצה אל תרבותו העשירה ורבת הפנים אז והיום, מסע שמייצר רלוונטיות והזדהות. ברמה הרעיונית מסע זה מבוסס על שלושה עקרונות מרכזיים:

תפיסה פלורליסטית ומכילה – ייצוג לכל הפסיפס המרהיב של העם היהודי בעבר ובהווה, וקבלת כל סוגי היהדות והיהודיות לדורותיהם מבלי לנסח עבור אף אחד מה נכון ולא נכון, מותר או אסור.

חגיגה של יצירה והתחדשות - מבט לאחור על הסיפור היהודי, ובהשלכה גם על ההווה היהודי, דרך תפיסה שחוגגת פריחה, יצירה, יצירתיות, דיאלוג תרבותי ויכולת התחדשות אין סופית, או במילים אחרות – אנו מתבוננים לאחור ובמקום לומר גוואלד, אנחנו אומרים: יופי, הללויה! (וזאת מבלי להתעלם כמובן מהרגעים האפלים שבסיפורנו).

רלוונטיות והזדהות – משיכת חוטים מן העבר אל ההווה ויצירת תובנה כי כולנו המשך של הסיפור היהודי הגדול, ולפיכך "הסיפור הזה הוא [גם] שלי".

 

התצוגה מכילה כ-700 מוצגי מקור, 800 דימויים, כמה מאות עבודות אמנות ואיורים מקוריים, 45 סרטים, 25 מיצגי אינטראקטיב, וטקסטים מסוגים שונים. במרחבי המוזיאון ניתן לשמוע את צליליהן של שפות רבות ושל מוזיקה מסוגים שונים.

מדובר בחוויה מוזיאלית חדשה ומרגשת שנבנתה בהיקף טכנולוגי שלא נראה כמותו בארץ ומעטים כמוהו בעולם. שלוש קומות וארבעה אגפים על פני כ-7,000 מ”ר של שטחי תצוגה שמרכיבים את המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם.

הביקור במוזיאון מתחיל בקומה 3, המציגה את הזהות והתרבות היהודיות בימינו. בקומה 2 מוצגים סיפורם ההיסטורי של יהודים ממקומות שונים במהלך הדורות ונקודות החיבור המרכזיות ביניהם. בקומה 1 מוצגים המשותף לכל היהודים באשר הם והשפעת התנ"ך על תרבות העולם.

אתם מוזמנים להצטרף למסע מרתק המציג את סיפורו של העם היהודי לאורך הדורות. המוזיאון שואף לייצג את כל חלקי העם היהודי, ולהדגיש את היצירה והפריחה התרבותיות של מגוון הקהילות היהודיות בכל הזמנים.

זהו הסיפור של כולנו, וכל אחת ואחד מאיתנו הם חלק ממנו.

קומה 3

קומה 3

הפסיפס

זהות ותרבות בת זמננו

קומה 3

הפסיפס

זהות ותרבות בת זמננו

כחלק מהשאיפה לייצר רלוונטיות והזדהות של המבקרים עם הסיפור היהודי, מוזיאון העם היהודי מתחיל בהווה - כשהוא מציג, חוגג ומנהל דיאלוג עם הפסיפס של זהות ותרבות יהודית בימינו. קומה שלמה, הגדולה במוזיאון, מוקדשת לנושאים אלה, ביניהם – אמנויות הבמה (ריקוד, תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה ומוזיקה), זרמים ביהדות, ספרות יהודית, שפות יהודיות ותחיית השפה העברית, אמנות יהודית מודרנית, ומרחב סיכום המציג את תרומתם של יהודים לתרבות העולם. אנו מאמינים שחיבור המבקרים לזהותם ולתרבותם בהווה, יעלה בהם בין היתר שאלות לגבי הדרך שהעם היהודי עשה עד הלום.

קומה 2

קומה 2

המסע

הסיפור ההיסטורי לאורך הדורות

קומה 2

המסע

הסיפור ההיסטורי לאורך הדורות

הקומה השנייה של המוזיאון – המסע - סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, למן העת העתיקה ועד ימינו, דרך הפריזמה של הפנומן היהודי של מרכזים מקבילים, אנו עוקבים אחר הסיפור היהודי לאורך ההיסטוריה, על האורות והצללים שלו, מתוך שאיפה להדגיש, לצד הקשיים, גם פריחה, יצירה, יצירתיות, דיאלוג אנושי ותרבותי והתחדשות. בתוך כך אנו מקפידים על פלורליזם בייצוג לכל קהילות ישראל וליחידים פורצי דרך, ללא הפלייה בגין מוצא או מגדר. קומה זו מסתיימת בהקמתה של מדינת היהודים, שכמו בעבר, מתקיימת לצד עולם יהודי גדול ותוסס בכל העולם.

קומה 1

קומה 1

היסודות

בסיס משותף, מסר אוניברסלי

קומה 1

היסודות

בסיס משותף, מסר אוניברסלי

מהי יהודיות? בכך עוסקת הקומה האחרונה של המוזיאון, שמציגה את היסודות האוניברסאליים של היהדות לצד היסודות האתניים דתיים, תוך הדגשת השפעת התנ"ך על תרבות העולם.

בקומה זו תמצאו את היסודות הרעיוניים שעליהם נבנה הקיום היהודי במשך השנים – יסודות שיש בהם הן ממד פרטי-יהודי והן ממד כללי-אוניברסלי, הנוגע לתרבות האנושית כולה.

היסודות הייחודיים כוללים את השבת, הברית, מעגל השנה וציוני הדרך בחיי אדם. את היסודות האוניברסליים מייצגים התנ"ך והשפעותיו על תרבויות העולם. תוכלו לחגוג כאן גם את היצירה וההתחדשות היהודיות בהיכל בתי הכנסת.

תמונות וסרטונים נוספים מתוך המוזיאון

קרדיטים

מנכ"לית התחדשות המוזיאון | 

מדי שביד

אוצרת ראשית | 

ד”ר אורית שחם גובר

מפיקה ראשית | 

מיכל הומינר

ראש צוות אוצרות | 

אמיתי אחימן

אוצרים | 

אסף גלאי, ד"ר מירב בלס, ד"ר דביר צור, אירית שפירא מאיר, דבורה ליס, מיכול שרייבר בן הראש

מנהלת האוסף | 

רעיה ספיר

מעצב תצוגה ראשי | 

גלגר ושות'

מעצבים גרפיים | 

כפיר מלכא, נדב שלו

עיצוב ובינוי התצוגה | 

טוקן, סטודיו לעיצוב בע"מ

יועץ אקדמי ראשי | 

פרופ' גדעון שמעוני

יו"ר ועדת תוכן | 

פרופ' רענן ריין

ניסוח מסמך היסוד | 

פרופ' ישראל ברטל ופרופ' גדעון שמעוני

במאי ראשי | 

אבידע ליבני

במאים ותסריטאים | 

רוני קליינר, דפנה לוין, טל סוהיני, אדם סנדרסון, עידית אברהמי, יבגני רומן, דינה סנדרסון, רן טל, דוד אופק, רן סלבין, אסף גלאי, ניר וגלי

חברות הפקה | 

גם סרטים, למה הפקות, פיצ'יפוי הפקות אנימציה, שורטקאט פלייגראונד, שולה ודנה הפקות, אריק בועז

מיקס ועיצוב פסקול | 

איציק כהן - ג'אנגל סאונד

אונליין | 

אהרון פאר – RGB הפקות

מאיירים | 

לנה רובנקו, מירה פרידמן, פרופ' ירמי פינקוס, אסף חנוכה, יעל בוגן, שירה ברוך מלכה, חן מכבי, אביאל בסיל, איגור קוביאר, גבריאלה ברוך, ניר פלד

שימור ותלבושות | 

עירית לב בייט, ניל מקמנוס, שושנה מנדל, נעה מקמנוס, נגה שוסטרמן, גיורא אלון, דינה קונסון, מאיה דלנו, רונה דורון

עריכה ותרגום | 

אסף שור, סיון רווה, מרילין פפר, סיון בטלר רוטהולץ, רחל פרץ, אורנה יהודיוף, טליה הלקין, תמר מרום

תחקיר וכתיבה | 

קים לגזיאל, טלי שמיר וירצברג, איליה אמיר, אנה ששון, יוסי גלנץ, מיה ווב, דניאלה רייס רזון, יונתן אברהמי

פיתוח משאבים - יועץ בכיר | 

ד"ר מישה גלפרין

מנכ"לית אנו אמריקה | 

שולה בהט

תכנון ביקור

שעות פתיחה

יום ראשון
17:00-10:00
יום שני
17:00-10:00
יום שלישי
17:00-10:00
יום רביעי
17:00-10:00
יום חמישי
22:00-10:00
יום שישי
14:00-09:00
יום שבת
17:00-10:00

סוגי כרטיסים

כרטיס רגיל
52 ש"ח
אזרח/ית ותיק/ה וסגל אוניברסיטת תל אביב
26 ש"ח
בעל/ת תעודת נכה, סטודנט/ית
42 ש"ח
דיגיתל
42 ש"ח
ילדים וילדות עד גיל 5
הכניסה חינם
חיילות וחיילים במדים
הכניסה חינם, בהצגת תעודה

סוכנים וקבוצות

טלפון

איפה אנחנו

קמפוס אוניברסיטת תל-אביב, רחוב קלאוזנר, רמת אביב