להזמנת כרטיסים

גנאלוגיה ודי.אן.איי


גנאלוגיה ודי.אן.איי / מאת מקס בלנקפלד

באפריל 2000 נוסדה החברה FTDNA – Family Tree DNA, חלוצה בתחום הצעיר של גנאלוגיה וגנטיקה, והחלה לספק שירותים ובדיקות שעונים על שאלות כגון:

  • האם פלוני/ת עשוי להיות קרוב משפחה שלי?
  • אם כן, היכן חיו אבותינו המשותפים?
  • מה הרקע התורשתי שלו/שלה?

להזמנת בדיקת די.אן.איי מחברת FTDNA, לחצו כאן

עם התרחבות המאגר, יותר ויותר אנשים מצאו בו התאמות: קרובים שאבדו, מאומצים שמוצאים מידע על משפחתם הביולוגית ואפילו ניצולי שואה שגדלו כלא-יהודים מצאו מידע על שורשיהם היהודים.

מאות אלפים כבר עברו בדיקות די.אן.איי באמצעות שירותי החברה. מאגר הנתונים מכיל כמות עצומה של מידע גנטי על יהודים ולא-יהודים. לגנאלוגיה הגנטית יש חשיבות מיוחדת עבור העם היהודי, כי במרוצת הדורות אוכלוסיות יהודיות נפוצו, אולצו להמיר דת או סבלו מגזרות שמד וכרת על ידי האינקוויזיציה הספרדית, בפוגרומים ובשואה. על ידי ניתוח של די.אן.איי אפשר לגלות קרובים אובדים, למצוא רמזים על מקורות משותפים קדומים או לקבוע אם מישהו לא-יהודי עשוי להיות ממוצא של משפחות מומרות בכפייה. ניתן לאשר אימוץ שאירע לפני מספר דורות, וגם לקבוע האם בין שתי משפחות עם אותו שם משפחה, או שם משפחה דומה, יש קירבה משפחתית. בדיקות די.אן.איי מספקות פתרונות חדשים לאתגרים גנאלוגים ותיקים.

הבדיקה לאיתור משפחה

בדיקה זו מאפשרת לקשר בין בני משפחה מכל השושלות הגנאלוגיות. לבדיקה יש חשיבות מיוחדת לאנשים שמנסים לקשר בין קרובים שאבדו. זו בדיקה רלוונטית ליהודים שמחפשים קרובים שאולי שרדו בשואה.

אפשר כמובן למצוא התאמות רק בין אנשים שביצעו את הבדיקה הספציפית הזאת. ככל שמאגר הנתונים יגדל, תגדל הסבירות למצוא התאמות.

בדיקות Y-DNA ו mtDNA

בנוסף לבדיקה לאיתור משפחה, קיימת גם בדיקת Y-DNA, אשר יכולה להתאים בין גברים משושלת אבהית מסויימת, ובדיקת mtDNA, שעשויה למצוא קרובים רק לאורך השושלת האימהית. הבדיקה לאיתור משפחה יכולה לחפש קשרים קרובים לאורך כל השושלות, הן האבהית והן האימהית. כל אחד, גם גברים וגם נשים, יכולים למצוא התאמה בטוחה לדודנים (גברים או נשים) משני הצדדים בחמשת הדורות האחרונים. 

השיטה היא להשוות בין צבירים של די.אן.איי לאורך 22 כרומוזומים אוטוזומליים אצל שני אנשים. רעיון זה הוא הבסיס לעבודת המחקר המקיפה של הצוות, שפיתח את החישובים שיניבו את מידת הקירבה של הקשר המשפחתי. האפשרויות רבות מאד: אפשר למצוא סבים, דודים, אחים למחצה, דודים מדרגה ראשונה, שנייה, שלישית ורביעית ואפילו חמישית (בצורה מאד משוערת).

פיתוחי הגנאלוגיה הגנטית הם כלי רב-עוצמה, לצד הכלים הרגילים במחקר המשפחתי שלכם. הבדיקות ניתנות במחיר סביר, ומספקות מידע שאין להשיג ממקורות אחרים. לא פעם, דווקא בדיקת הדי.אן.איי היא זו שמאפשרת פריצת דרך במחקר שנתקע ללא מוצא. 

FTDNA היא החברה הגדולה ביותר לגנאלוגיה גנטית בעולם, ומוזיאון העם היהודי משתף עמה פעולה.

אפשר להזמין בדיקה אחת או יותר, תלוי מה המטרות הגנאלוגיות שלכם.

להזמנת בדיקת די.אן.איי מחברת FTDNA, לחצו כאן