להזמנת כרטיסים

הקשר הרב דורי - מזקנים אתבונן


לחצו להצטרפות

אנו – מוזיאון העם היהודי והמשרד לשוויון חברתי שמחים להזמינכם להשתתף בתוכנית "הקשר הרב דורי", אשר נועדה לייצר דיאלוג בין-דורי, כדי לחזק את תחושת השייכות ולחשוף את המשתתפים לסיפורו של לעם היהודי.

על התוכנית


תכנית הקשר הרב דורי, העוסקת בשימור ותיעוד מורשת בסביבות טכנולוגיות, פועלת כבר 20 שנה. התכנית משלבת בין שליטתם של הצעירים בטכנולוגיית המחשוב לבין אוצרות הידע והחוויות שמביאים איתם בני ובנות הגיל השלישי. הצעירים מלמדים את האזרחים הוותיקים מיומנויות מחשב ואינטרנט, הוותיקות חולקות את סיפור המורשת האישית והמשפחתית שלהן עם הצעירות, ויחד הם מתעדים אותו בכלים דיגיטליים ומשמרים אותו במאגר סיפורי מורשת עולמי במוזיאון העם היהודי. התוכנית מקנה לתלמיד/ה ולאזרח/ית הוותיק/ה חווייה חינוכית ערכית המאפשרת דיאלוג שממגר גילנות ודעות קדומות ביחס לזיקנה, ומגביר את המודעות המשפחתית והקהילתית של הדור הצעיר לאזרחים הוותיקים במדינת ישראל.

באמצעות המפגש בכיתה והלמידה המשותפת, מתאפשרת חווייה חינוכית מפרה והדדית ונוצר גשר רב-דורי ייחודי בין התלמיד למבוגר. המבוגר/ת לומד/ת מיומנויות מחשב ואינטרנט, והתלמיד/ה נחשפ/ת לסיפורו, לערכיו ולמורשתו של האזרח הוותיק. ביחד הם מתעדים באמצעים טכנולוגיים פרק בסיפורו המרתק של העם היהודי.

מטרות התוכנית


 

 1. יצירת שיח בין-דורי באמצעות למידה משותפת של הצעיר והאזרח הוותיק, סביב חקר מורשת הקהילה והמשפחה. על ידי כך, חשיפה לסיפורו של העם היהודי.
 2. יצירת שיח ומפגש בין צעיר לבין אזרח ותיק, אשר ימגר גילנות ודעות קדומות ביחס לזיקנה.
 3. צימצום הפער הטכנולוגי בקרב אוכלוסיית האזרחים הוותיקים ומתן כלים לתפקוד מיטבי בעולם המודרני, שייאפשר צימצום הפער בין הדורות.
 4. תיעוד העולם היהודי שהיה באמצעות סיפורים אישיים, קהילתיים ומשפחתיים והזנתם למאגר סיפורי מורשת במוזיאון העם היהודי.
 5. חיזוק ערכים חינוכיים מובילים באקלים בית הספר; סובלנות, הקשבה, ערכי התנדבות, נתינה ותרומה לזולת ולקהילה.

התוכנית כוללת


 • לימוד מיומנויות מחשב, דרך תכנים של מורשת, ערכים ותרבות של העם היהודי.
 • 14 מפגשים אחת לשבוע, כשעה וחצי כל מפגש. הפגישות יתקיימו בביה"ס במהלך יום הלימודים ו/או אחריו. בית הספר אחראי למנות נציג מטעמו להובלת התוכנית בבית הספר.
 • במהלך השנה יבקרו המשתתפים במוזיאון העם היהודי בתוכנית חינוכית חווייתית וייחודית למשתתפי "הקשר הרב דורי".
 • ליווי וחניכה של רכזות/ים מטעם מוזיאון העם היהודי הפזורות/ים במחוזות השונים. באחריות בית הספר למנות רכז/מורה המלווה באופן צמוד את הפרוייקט בשיתוף עם יועצת ביה"ס. רכזות יזכו להשתלמויות ייחודיות לקשר הרב דורי, במוזיאון העם היהודי המזכות לגמו"ש במסגרת אופק חדש.

  השתתפות התלמידים בתוכנית מחייבת אישור ההורים.

תוכנית הביקור במוזיאון העם היהודי


 • "הילד הזה הוא אני" – סדנה המאפשרת שיח בין-דורי סביב סיפורם של התלמידים והמבוגרים. שירים ותמונות ילדות ממאגרי מוזיאון העם היהודי יאפשרו למבוגר ולילד לשוחח על זיכרונות הילדות, המקום, הבית, החברים והתקופה.
 • "מסע רב דורי בעקבות הסיפור היהודי" – סיור חווייתי בתצוגת הקבע, המפגיש את התלמידים עם סיפורים ודמויות המספרות את סיפורו המופלא והייחודי של העם היהודי.
 • "תמונה רב דורית" – סדנת יצירה משותפת של הוותיק והתלמיד, בה ייצרו מסגרת מיוחדת לתמונה, ברכה או הקדשה, המאפשרת למבוגר ולילד להעניק מזכרת ייחודית אחד לשני מהחווייה הלימודית המשותפת.

תגובות ורשמים ממשתתפי התוכנית


"אי אפשר להסביר במילים איך נהניתי איתך בתכנית הקשר הרב דורי. למדתי עלייך דברים שלא הייתי יודעת אחרת – את סיפור חייך בארץ, את החיים שלך בעיראק, את האושר והעושר שם, הבריחה לישראל ועל הקשיים במעברה. רציתי לומר לך שיש לי הרבה מזל -יש לי הסבתא הכי טובה בעולם. אני מקווה שכשאגיע לחטיבה תהיה שם תכנית דומה."
רוי, תלמיד בי"ס אלחריזי, תל אביב

"אני אומרת לנינים שלי שיש לי שתי נינות נוספות – מבית ספר הגליל"
נעימה חנסאב, אזרחית ותיקה, בי"ס הגליל

"בהתחלה חששתי, איך אלמד מישהו? אבל התכוננתי היטב למפגשים. הרגשתי ממש מורה. אני חושב שלמדתי להיות יותר אחראי, קיבלתי הרבה בטחון, שאני מסוגל ללמד מישהו חכם ממני. במפגשים הכרתי אותך ולמדתי הרבה מהסיפור המרגש שלך. בעיני אתה ממש גיבור ואמיץ. הייתי רוצה ללמוד מהתכונות שלך. לא לוותר לעצמי למרות כל הקשיים שבחיים. תודה רבה לך, נפתלי"
ליאור, תלמיד חט"ב בחינוך מיוחד, אמי"ת עמיחי, רחובות

"המפגש בקשר הרב דורי איפשר לי לעשות "פסק זמן" ולהיזכר בילדותי, ששמתם לב שהייתה שונה משלכם, אבל הייתה ילדות משמחת ומעניינת מאוד. התכנית עוררה בי חשק להמשיך ולאסוף עוד סיפורי זיכרונות שיהיו מתנה לנכדיי ולניניי."
יעקב קפלן, אזרח ותיק, בי"ס הדר השרון, חרות השרון