רנסנס יהודי איטלקי – על יופיה של היודאיקה האיטלקית


תערוכה מאוסף הפריטים של מוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש.א. נכון

התערוכה רנסנס יהודי איטלקי מציגה כ-40 יצירות מהאוסף המרהיב של מוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש' א' נכון בירושלים, המבטאות את יופייה של התרבות היהודית האיטלקית המעודנת והאלגנטית ומדגישות את האסתטיקה שמאז ומתמיד בלטה כל כך ביצירותיה. בפני קהל המבקרים נפרשת תמונה רחבה ומגוונת של האמנות היהודית באיטליה על אזוריה הגיאוגרפיים השונים.

בכל היצירות המרהיבות ובעיטוריהם הקפדניים והמדויקים של תשמישי הקדושה ושל הכלים שנועדו לשימוש יומיומי כאחד, ניתן לזהות את השפעתה של האסתטיקה האיטלקית על עבודתם של האמנים: הסגנונות והמוטיבים של המקום משתלבים בהרמוניה קסומה עם המסורת היהודית העתיקה של הידור המצווה, כדי ליצור אמנות ייחודית שיופייה אינו מוטל בספק. אמנות שבין היתר משקפת את הקשרים ההדוקים שהתקיימו בין יהודי איטליה ובין סביבתם הכלכלית-חברתית, התרבותית והאמנותית.

גם בימינו מסורת היופי והאסתטיקה ממשיכה ללוות את האמנות היהודית באיטליה. בתערוכה מוצגות, לצד יצירות מן המאות הקודמות, דוגמאות אחדות משנות ה-90 של המאה העשרים, כגון: הפרוכת הצבעונית של התפאורן והמאייר עמנואלה לוצאטי (ג'נובה 1921-2007), פמוטות לשבת של האמן לואיג'י דל מונטה, ועוד.

פתיחה: 31 במרס 2016

נעילה: 10 בינואר 2017

אוצרת: מיכול שרייבר בן הראש

אוצרת ראשית: ד"ר אורית שחם גובר

ייעוץ מחקר ואוצרות: ד"ר אנדראינה קונטסה, מוזיאון יהדות איטליה ע"ש ש.א. נכון

italy logos-1

ITALY Casale Monferrato 19 CENTURY

תיק לטלית ממשי, קזאלה מונפראטו, המאה ה-19. מתנת אדלינה אוטולנגי

ITALY

מעיל ברוקד לספר תורה, מתנת הקהילה היהודית פדובה

ITALY PAROCHET

פרוכת בעיצוב עמנואל לוצאטי, 1996. עבודת טלאים בביצוע דניאל סולביץ', מתנת משפחת אנג'לו פיפרנו, רומא

ITALY CROWNS

שני רימונים לספר תורה בצורת כתרים. ורצ'לי פיימונטה, איטליה 1874. כסף גזור, רקוע, מוחתם וחקוק. מתנת הקהילה היהודית של ורצ'לי

ITALY SILVER