"משכן" – מרכז רוחני יהודי, בואנוס איירס

מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

מרכז "משכן" בבואנוס איירס הוקם ביוזמת הרב ראובן ניסנבום, על ידי תלמידיו וממשיכי דרכו. המרכז הוא ביתה הרוחני של "חבורה" ליברלית, שאמנם אינה דתית במובן המקובל של המושג, אך מקיימת ב"משכן" הרבה פעילויות דתיות וקהילתיות. קהילת "משכן" אינה שייכת לאף זרם יהודי, גם לא לתנועה העולמית ליהדות מתקדמת.

מרכז "משכן" הוא תוספת חדשה יחסית לקשת רחבה של מוסדות דת, חינוך, חברה ותרבות שפועלים בקהילת בואנוס איירס, מהקהילות היהודיות הגדולות בעולם. בשנת 1992 התקבלה בקהילה החלטה לייסד מרכז יהודי חדש, מוקד לעדה קטנה שחברים בה תלמידיו של הרב ניסנבום. הקרקע נרכשה בשנת 1998 ומיד אחר כך החלו בבנייה, בתכנונם של האדריכל חיימה גרינברג וצוותו. טקס החנוכה נערך ב-27 באוגוסט 2000.

 

MISHKAN BUENOS AIRES

הכניסה ל"משכן", מרכז רוחני יהודי. בואנוס איירס, ארגנטינה. באדיבות גילירמו סמירנוף, ארגנטינה

MISHKAN BUENOS AIRES Smirnoff

אולם התפילה ב"משכן", מרכז רוחני יהודי. בואנוס איירס, ארגנטינה. באדיבות גילירמו סמירנוף, ארגנטינה

MISHKAN BUENOS AIRES SHOFAR

תקיעה בשופר. "משכן", מרכז רוחני יהודי. בואנוס איירס, ארגנטינה. צילום באדיבותו של גילירמו סמירנוף, ארגנטינה

MISHKAN BUENOS AIRES BAR MITZVA

טקס בר מצווה. "משכן", מרכז רוחני יהודי. בואנוס איירס, ארגנטינה. צילום באדיבותו של גילירמו סמירנוף, ארגנטינה

האדריכלות ב"משכן" משקפת היטב את אופי אמונתם של בני הקהילה: כבוד למסורת בשילוב עם גישות מודרניות. החזית הצנועה בעלת קומה אחת מקושטת במנורת שבעה קנים מסוגננת, כשמעל לכל קנה אות משם המקום, MISHKAN. המנורה ניצבת גבוה מעל לכניסה שבמרכז החזית, בין שני חלונות סימטריים גבוהים עם קשתות עגולות. בפנים יש אולם כניסה קטן, שמשמש לעתים כתוספת לאולם התפילה המרכזי, ששמו "היכל הקודש". העיצוב מודרני באופן כללי, אבל שמותיהם של האגפים, וגם פרטי עיצוב אחדים, מבקשים להזכיר אלמנטים מבית המקדש בירושלים (ה"משכן"). הצבעים בפנים המבנה ועל התקרה המקושתת הם כצבעי אבנים ירושלמיות. משני צדי ארון הקודש ניצבים שני חצי עמודים סימטריים גדולים בצורת ספר תורה פתוח, חובקים ביניהם בימה. הארון עשוי עץ , ניגוד לאבן המשמשת בשאר חלקי האולם. מעל לארון מתנשא טימפנום ועליו כתובה המילה משכן בעברית. שטחו של אולם התפילה עשרים על עשרים מטרים, ועם התוספת בכניסה, יש בו מקום ל-700 מתפללים. גברים ונשים יושבים יחד בשורות, על כסאות פשוטים בעיצוב מודרני, עם הפנים אל ארון הקודש. במרכז "משכן" יש גם ספרייה, שלושה חדרי לימוד, מקווה, וכמה חדרי משרדים לצרכי הקהילה.

"משכן" הוא ביתה של קהילה תוססת שמחוברת לערכים יהודיים ומפגינה מעורבות קהילתית חזקה, כך מראות הפעילויות החברתיות הרבות. הוא משמש גם כמקום לימוד ובו מגוון קורסים בדת ובמורשת יהודית.

כתובות

Mishkan – Centro de Espiritualidad Judía

Mcal. Antonio j. DE Sucre 1420/24

1428 Buenos Aires

Argentina

Tel/Fax: 54-11-4781-4070

E-mail: mishkan@ciudad.com.ar

קישורים

Mishkan – Centro de Espiritualidad Judia

 

תודה לרוקסנה דובליסקי דה זוסמנובסקי ולדיאנה אקאווי מארגנטינה, ולחוליו מאזה מישראל, שסייעו בטובם בכתיבת המאמר.