להזמנת כרטיסים

האוספים שלנו


אוספי התצלומים של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות כוללים מבחר גדול של עבודות צילום מקצועיות, של צלמים אשר נשלחו על ידי בית התפוצות לתעד קהילות הולכות ונעלמות; וגם תצלומי חובבים שנאספו מאלבומי משפחה. החיים היהודיים בתפוצות מוצגים הן מן הזווית הכללית, הציבורית והן מנקודת-הראייה הפרטית והאינטימית העולה מן התמונות והסיפורים שבאלבומי המשפחה.

Sonnefeld

צעירים ב"עליית הנוער" על הרכבת מברלין למרסיי, בדרך לארץ ישראל. צלם: הרברט זוננפלד.

אוסף זוננפלד


אוסף התצלומים הייחודי של הרברט ולני זוננפלד, זוג צלמים יהודי אמריקאי שברחו מגרמניה, מכסה יותר משישה עשורים של פעילות צילומית. החל משנת 1934 בברלין שלאחר השתלטות הנאצים, כשהרברט זוננפלד צילם בני נוער יהודי העולים לרכבת בדרכם לארץ ישראל דרך מרסיי ועד לשנות 1990 בארצות הברית.

אוסף זוננפלד ניתן כתרומה למרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות בשנת 2005. הוא כולל כ-250,000 פריטים – תשלילים (נגטיבים), תמונות מודפסות, שקופיות ושקפים. העבודה על קליטת האוסף בארכיון, רישומו ומיונו החלה בקיץ 2006 והתאפשרה הודות לתרומה נדיבה של "הקרן לזכר השואה, פריס".

עוד על לני והרברט זוננפלד, מתוך אנצ' ynet

אוסף אליאס הארוס


בשנת 2005, ערב ראש השנה תשס"ו, קיבל בית התפוצות מתנת חג מיוחדת: אליאס הארוס מקזבלנקה, מרוקו, הודיע בנדיבותו כי יעביר את אוסף תצלומיו של היהודים באטלס בשנים 1960-1940 למרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר בבית התפוצות. זהו אחד מחשובי האוספים בבית התפוצות.

בעבר כיהן אליאס הארוס כמנהל אליאנס במרוקו. הוא צילם תמונות ייחודיות אלה בעת שעבד עם הקהילות היהודיות בכפרי מרוקו. בשנים 1999-2001 הוצג מבחר מצילומיו בתערוכה בבית התפוצות, שלוותה גם בקטלוג "בלב הרי האטלס". אוסף אליאס הארוס ייחודי שכן הוא התיעוד החזותי המקיף היחידי של יהודי האטלס הכפריים בשנות ה- 1940 ועד לסוף שנות ה- 1950. היה זה עשור מכריע שבו קיבלה מרוקו עצמאות ובמהלכו רוב היהודים עלו לישראל. עד אמצע שנות הששים כל הקהילות שמתועדות באוסף כבר נעלמו.

 

אוסף דיאנה מארה הנרי


דיאנה מארה הנרי Diana Mara Henry החלה את הקריירה שלה כצלמת עיתונות ברדקליף, ועורכת צילום בהרווארד קרימסון בשנים 1967 – 1969. ב 1967 הוענק לה פרס ההיסטוריה ע"ש ניל פרגוסון מהרווארד, וב 1969 השלימה תואר ראשון בממשל מהארווארד.

בעבודתה הראשונה כצלמת בחדשות NBC התמחתה בנושאים חברתיים ובאירועי תרבות.

אוסף דיאנה מארה הנרי התקבל במרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות בשנת 2018.

Diana Mara Henry Collection ©

© אוסף דיאנה מארה הנרי 

Last mile of First National Women's Conference, 1977 left to right: Michelle Cearcy, Peggy Kokernot, Sylvia Ortiz.  Courtesy of Diana Mara Henry Collection ©

בסיומה של ועידת הנשים הלאומית הראשונה 1977. מימין: מישל סירסי, פגי קוקרנוט, סילביה אורטיז. באדיבות © אוסף דיאנה מארה הנרי 

נושאות הלפיד שהגיע מסנקה פולס ליוסטון, בכניסתן לאולם הכנסים של ועידת הנשים הלאומית הראשונה. משמאל לימין, שורה ראשונה: סוזן ב. אנתוני (צאצאית של סוזן ב. אנתוני, הסופרג'יסטית הראשונה), בלה אבצוג, סילביה אורטיז, פגי קוקרנוט, מישל סירסי, בטי פרידן.  באדיבות © אוסף דיאנה מארה הנרי 

Aleksandrowicz

קבצנית יהודיה בקראקוב, פולין, שנות ה-20

אוסף וילהלם-זאב אלכסנדרוביץ'


חמישים תצלומים אמנותיים ייחודיים, המנציחים את חיי היהודים בקראקוב, פולין, בשנים 1920 – 1930. התמונות צולמו על ידי וילהלם-זאב אלכסנדרוביץ לפני עלייתו לארץ ישראל. האוסף נתרם למרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות בשנת 1985.

Vilkaviskis

מסיבת פורים בגימנסיה העברית וילקובישקי, ליטא, 1932

אוסף קהילת וילקובישקי


כ-500 תצלומים המתעדים את הקהילה היהודית בווילקובישקי, ליטא. נאספו ביוזמת ישראל שפרלינג, חבר ועד יוצאי וילקובישקי בישראל, ונתרמו למרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות ב- 1985/86.

Wyenn

אוסף טאן ויין

 

אוסף טאן ויין


באוסף יותר מ-3,500 שקופיות שצולמו על ידי טאן ויין ומתעדים בתי כנסת, רחובות וביטויים אחרים של חיים יהודיים. האוסף נתרם למרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות בשנת 2005.

אוסף צלמים גרמנים במלחמת העולם הראשונה בית התפוצות המרכז לתיעוד חזותי

אוסף צלמים גרמנים במלחמת העולם הראשונה

אוסף צלמים גרמנים במלחמת העולם הראשונה


אוסף ייחודי המתעד חיים יהודים במזרח אירופה בתקופת מלחמת העולם הראשונה (1914 – 1918), התמונות צולמו על ידי חיילים בצבא הגרמני. האוסף השמור במרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות כולל מאות תצלומים שהועתקו בשנים 1985/86 מתמונות מקוריות הנמצאות בידי מוסדות ויחידים בפולין.

Arnsberg

אוסף ד"ר פאול ארנסברג

אוסף ד"ר פאול ארנסברג


אוסף תצלומים על תולדות היהודים בעיר פרנקפורט שעל נהר המיין בגרמניה. באוסף כ-1,400 תצלומים ותשלילים והוא פרי מחקר מקיף שערך ד"ר ארנסברג.

Cohen

אוסף ד"ר תיאודור כהן

 

אוסף ד"ר תיאודור כהן


אוסף של כ-200 שקופיות על בתי כנסת בניו יורק שצילם ד"ר תיאודור כהן. האוסף נתרם למרכז לתיעוד חזותי בבית התפוצות על ידי הצלם.

Shamir

אוסף גרינשטיין-שמיר

אוסף גרינשטיין-שמיר


"קרן גרינשטיין-שמיר לתיעוד השרידים היהודיים בפולין" סייעה לבית התפוצות לשלוח צלמים מקצועיים למסעות תיעוד בפולין במטרה להעשיר את הארכיון. תרומתם של צלמים אלה בולטת בכמה תחומים:

1. תמונות של מצבות ובתי קברות בפולין בשנים 1981, 1983 ו- 1984 שתועדו על ידי חוקר האמנות זוסיא עפרון. באוסף כ-600 שקופיות ו- 4,000 קונטקטים.

2. תיעוד צילומי בגליציה, 1983 – תיעד קובי וייצנר. וייצנר תיעד את אחרוני היהודים החיים בגליציה, וכן בתים ורחובות שבהם חיו יהודים, בתי כנסת, בתי קברות ומצבות. באוסף 300 שקופיות.

אוסף קדושין

אוסף קדושין

אוסף קדושין


אוסף נדיר ובו כ-2,000 תשלילים שצילם צבי קדושין בגיטו קובנה בין השנים 1942 – 1944, וכ-1,000 תצלומים ממחנה העקורים לנדסברג בגרמניה שצולמו בשנים 1945 – 1946. האוסף נתרם לארכיון בית התפוצות על ידי הצלם בשנת 1982.

אוסף אוקטב מוסקונה בית התפוצות המרכז לתיעוד חזותי

אוסף אוקטב מוסקונה

אוסף אוקטב מוסקונה


כ-2,000 שקופיות בנושאים יהודיים שצולמו על ידי אוקטב מוסקונה מנהריה במסעותיו בעולם. הצלם התרכז בעיקר באנדרטאות, בבתי כנסת ובמבנים יהודיים אחרים. האוסף נתרם לארכיון התצלומים בשנת 2001.

Zuskin

אוסף זוסקין

אוסף זוסקין


אוסף תצלומים על התיאטרון היהודי הממלכתי במוסקבה, 1917 – 1949. באוסף 253 תצלומים. נתרם לארכיון על ידי גב' אלה פרלמן-זוסקין, בתו של השחקן בנימין זוסקין.

אוסף ויצ"ו-ארגנטינה בית התפוצות המרכז לתיעוד חזותי

אוסף ויצ"ו-ארגנטינה

אוסף ויצ"ו-ארגנטינה


באוסף כ- 390 תצלומים ומסמכים מתחילת ההתיישבות החקלאית היהודית בארגנטינה. האוסף נתרם לארכיון על ידי ויצ"ו-ארגנטינה בשנת 1982.