להזמנת כרטיסים

מוסיקה יהודית


המרכז למוסיקה יהודית ע"ש פהר במוזיאון העם היהודי נוסד בשנת 1982. עד שנת 1999 ניהל את המרכז המוסיקולוג ד"ר אבנר בהט, ומאז ועד אפריל 2008 – המוסיקולוג ד"ר יובל שקד.

המרכז עוסק בשימור, בהקלטה ובהפצה של מוסיקה יהודית, עבור מבקרי המוזיאון ומאזינים בכל העולם. באוסף כ-7,500 הקלטות של מוסיקה יהודית.

המרכז למוסיקה יהודית ע"ש פהר מארח קונצרטים ומפיק הקלטות. עד כה, הפיק 25 תקליטורים וקלטות, בהם מגוון רחב של מוסיקה יהודית, כגון שירה מסורתית של יהודי מרוקו, תימן, בומבי וספרד; צליליהן של קהילות יהודיות שחרבו בשואה – קניגסברג, דאנציג וברלין; יצירות חסידיות של יהויכין סטוצ'בסקי ואחרים; מוסיקה יהודית למקהלה מאת יחזקאל בראון ואחרים; ויצירות של מלחינים יהודיים, ביניהם בלוך, קופלנד, גלנצברג ופרטוש.

ניתן לרכוש את הדיסקים בחנות המוזיאון 

באוסף המוסיקה שלוש קטגוריות:

  • מוסיקה ליטורגית – פיוטי בית-כנסת בעברית ובארמית, קריאה בתורה, תפילות;
  • מוסיקה פארא-ליטורגית – שירי קודש ששרו בבית, בשבת, בחגים, בברית-מילה, בנישואין או באבלות;
  • שירים מחיי היומיום – לרוב שרו אותם נשים, חלקם בעברית, אך רובם בלשונות התפוצות כגון יידיש, לדינו, ערבית, גז, ג'והורי, וניבים מקומיים רבים.

אודות קרן פהר

המרכז הוקם בסיועה של קרן פהר על שם פול ורוז פהר ז"ל. מאז פטירתם מנוהלת הקרן על-ידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

ד"ר פול פהר (1924-1999) נולד בסאלונטה, חבל טרנסילבניה, רומניה, וחי בצרפת. פהר היה משפטן בעל מוניטין באירופה, והתמחה בדינים אזרחיים של השבת זכויות, גמול ופיצויים. שנים רבות התמסר להגנה על זכויותיהם של קורבנות הנאצים. רעייתו רוז (לבית רידר) נולדה בחבל אלזס שבצרפת, והקדישה עצמה לפעילות רווחה.

צרו קשר:

טלפון 03-7457858
מייל: haim@anumuseum.org.il