להזמנת כרטיסים

"דור 3" – שלושה דורות במדינת ישראל מיום הקמתה


-התערוכה הוסרה-

אוצר/ת התערוכה: רלי אברהמי | אבנר אברהמי

לרגל חגיגות יום העצמאות ה- 65 למדינת ישראל, נפתחה בבית התפוצות התערוכה "דור 3 – שלושה דורות במדינת ישראל מיום הקמתה". התערוכה היא יוזמת המשך לתכנית "הקשר הרב דורי – מזקנים אתבונן", תכנית ארצית משותפת למשרד החינוך ולמשרד לאזרחים ותיקים.

שלושה דורות של צברים נולדו לתוך המציאות של מדינת ישראל החל משנת 1948. התערוכה "דור 3" עוסקת בסיפורים אישיים וצילומים של דור הצברים הראשון של מדינת ישראל ובמפגש שלהם עם נכדיהם בני הדור הצעיר. את התערוכה אוצרים רלי אברהמי (צלמת) ואבנר אברהמי (מראיין), יוצרי המדור "מצב משפחתי" (ב"הארץ" וב"מעריב").

משפחת נון (צילום: רלי אברהמי)

משפחת נון (צילום: רלי אברהמי)

שולה ליאני ולילך שהם (צילום: רלי אברהמי)

שולה ליאני ולילך שהם (צילום: רלי אברהמי)

בין הזוגות המתועדים בתערוכה:

טובה קידר


מרמת פולג. נולדה ב-1948 בתל אביב, עושה עבודה משותפת עם הנכד אליאב קידר בן 9 מצור משה.

לטובה יש אופני "פינארלו" איטלקיים, אופני-כביש עשויים סיבי פחמן ("שוקלים שמונה ק"ג כולל כל האביזרים"). לפני חודש סיימה בהצלחה תחרות "חצי איש ברזל" באילת, שבה שחתה 2 ק"מ בים סוף, רכבה 90 ק"מ על אופניים ורצה 21 ק"מ.

"לא עשיתי תוצאה טובה, העיקר הדרך", היא אומרת. הסיבות להתמסרותה לספורט האתגרי, הן לדבריה "הרצון לבדוק את קצה גבול היכולת, להיות בין צעירים ולתרום לחברה". טובה השתתפה בארבעה ימי רכיבה עם ילדי איל"ן (איגוד ילדים נפגעי שיתוק) לאורך חופי ים המלח, באירוע התרמה שכונה "טור דה תרום".

עד צאתה לגימלאות היתה מורה למקרא והסטוריה בתיכון "בית ברל" ובחטיבות-ביניים בכפר סבא ובכפר יונה.

tovaeliav090313_000080

טובה ואליאב

אילת בצלאל


מרמת ישי, ילידת 1949, נולדה בעת כיבוש העיר אילת ולכן הוריה העניקו לה את השם. אמה הזמרת הידועה אסתר גמליאלית, שהתפרסמה בתקופת מלחמת השחרור עם השיר "הטנדר נוסע", עלתה לארץ מתימן בשנת 1921 כשהיתה בת שנתיים. אביה אביגדור יוסיפון עלה מרוסיה בשנת 1927 בהיותו בן 15 והצטרף לארגון "השומר". לאילת בצלאל אוסף אווזים וברווזים מפלסטיק, מעץ, מקרמיקה וממתכת וגם אוסף חפצי יודאיקה, כגון חנוכיות, פמוטים, חמסות וכו'.

עוזי חיון


יליד מרץ 1949, מתגורר בפרדס חנה, דור חמישי בארץ. משתתפים גם נכדו (14) ובתו (12), שלומדת בכיתה ה' בבי"ס אלונים. (בית הספר משתתף בקשר הרב דורי). בשנת 1957 ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן גוריון הכריז ערב מבצע סיני על איסוף תרומות ל"קרן המגן" לקניית נשק. עוזי לקח בחשאי את קופת החיסכון שאביו בנה מקופסת שימורים והביא לכיתה, הוא פנה למורה ואמר שהסכום בקופה מיועד לקניית טנק. המורה הזמינה את המנהל שהסיע אותו למשרד הביטחון בקריה ת"א לפגוש את שר הביטחון דויד בן גוריון. הסיפור פורסם בעיתונים. לדבריו של עוזי חיון הוא היה בעיקר מבוהל וחשש שאביו יעניש אותו כי מסר את כל חסכונותיו – לירה אחת ושמונים אגורות –לקניית נשק.

צקי (יצחק) מוריה


משתתף עם נכדתו, ליה שמיר.

צקי, מפיק סרטים עצמאי, משקיע את רוב זמנו בקרן "רותם מוריה" להנצחת בנו רותם ז"ל, איש קולנוע ותקשורת אשר נרצח בפיגוע בטאבה בשנת 2004. הקרן יוזמת תחרויות סרטים ליוצרים צעירים בז'אנר מדע בדיוני.