להזמנת כרטיסים
בלוג

עפו על עצמם – יהודים ותעופה

שנים רבות לפני ששמו של חיל האוויר הישראלי טס לפניו ומשה הדר טבע את הסיסמא "הטובים לטיס" והצית את דמיונם של צברים עולי ימים דוגמת רון חולדאי, אביהו בן נון, דן חלוץ ואילן רמון ז"ל, התקיימה זיקה מיוחדת בין יהודים למטוסים.

כשמפשפשים בהיסטוריה של עולם התעופה, ישנו שם אחד שבולט מעל כולם: מרסל בלוך-דאסו.

בלוך-דאסו, בן להורים יהודים שנולד בפריז בשנת 1892, גדל להיות מהנדס בעל מוח יצירתי במיוחד. בהיותו בן פחות מ-20 הספיק להמציא דגם של מדחף מטוסים ששימש את הצבא הצרפתי במלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן ייסד חברה לייצור מטוסים, שהולאמה על ידי ממשלת צרפת בזמן מלחמת העולם השנייה, נשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד ואחרי ששרד את זוועות השואה הקים מחדש את החברה.

חברה "דאסו תעופה" הפכה לאחת מיצרניות מטוסי הקרב הגדולה בעולם. מבין שערי מפעליה יצאו מטוסי הקרב הסילונים הראשונים בשרות חיל האוויר הצרפתי, בהם האוראגן (1949), המיסטר (1954), הסופר-מיסטר (1955), המיראז' ועוד.

אולם יהודים היו שם לא רק מאחורי הקלעים, אלא גם מאחורי ההגאים. בשנת 1924 פורסם בגרמניה ספר שכותרתו "טייסים יהודים במלחמת העולם". ספר זה הוקדש לתרומתם של 123 אנשי צוות אוויר יהודים שלחמו באומץ לב בשירות חיל האוויר הגרמני במהלך מלחמת העולם הראשונה. הספר שימש "אצבע בעין" לכל האנטישמים המקצועיים שביקרו את יהודי גרמניה על תרומתם המועטה למאמץ המלחמתי.

תרומתם של טייסים יהודים בלטה עוד יותר בזמן מלחמת העולם השנייה. מבין רבים וטובים נזכיר שמות כמו ד"ר סיד כהן, שכונה "הרבי המעופף" ונהג לצעוק בקשר בכל גיחה של מטוסו "תגידו לנאצים הארורים שהם נלחמים בבן העם היהודי", רוברט סטנפורד טאק, שכונה "לאק טאק" על שם הקרבות הרבים בהם נטל חלק ולא נפגע. וכמובן, האחת והיחידה, לידיה ליטבק, הטייסת-אישה הראשונה אי פעם שהפילה מטוסי אויב בקרב אווירי ואחת משתי נשים-טייסות בלבד שזכו בתואר "אלוף הפלות", לאחר שהפילה במלחמת העולם השנייה 12 מטוסי אויב נאציים – יותר מכל אישה טייסת עד עצם היום הזה.

סיד כהן, "הרבי המעופף", עם עזר ויצמן ונלסון מנדלה

סיד כהן, "הרבי המעופף", עם עזר ויצמן ונלסון מנדלה

 לידיה ליטבק

לידיה ליטבק

כריכת הספר "טייסים יהודים במלחמת העולם"

כריכת הספר "טייסים יהודים במלחמת העולם"

מרסל דסאו

מרסל דסאו

ANU
על ידי ANU