להזמנת כרטיסים
בלוג

יום האישה – שש זוכות נובל יהודיות

6 נשים יהודיות שזכו בפרס נובל

היום מציינים את פתיחת חודש האישה הבין-לאומי. הנה שש נשים יהודיות שזכו בפרס נובל – השראה לכל ילדה ונערה.

נשי סגולה – אתר חדש על זוכות וזוכי פרס נובל יהודים

photo: German Fuentes pavez

photo: German Fuentes pavez

  1. עדה יונת

עדה יונת היא מדענית ישראלית, קריסטלוגרפית שנתפרסמה בעיקר בשל מחקרה החלוצי על מבנה הריבוזום. בשנת 2009 זכתה בפרס נובל לכימיה ביחד עם ונקטרמן רמקרישנן ותומס א. שטייץ על מחקריה במבנה ותפקוד הריבוזום. היא האישה הישראלית הראשונה שזכתה בפרס נובל מתוך עשרה זוכים ישראלים, האישה הזוכה הראשונה מהמזרח התיכון בפרס למדעים והאישה הראשונה זה 45 שנה שזכתה בנובל לכימיה.

photo: Smithsonian Institution Archives. Smithsonian Institution.

photo: Smithsonian Institution Archives. Smithsonian Institution.

  1. גרטי תרזה קורי

גרטי תרזה קורי היתה ביוכימאית צ'כית אמריקאית שהיתה האישה השלישית (והאמריקאית הראשונה) שזכתה בפרס נובל למדעים, והאישה הראשונה בקטגוריה פיזיולוגיה או רפואה.

photo: German Fuentes pavez

photo: German Fuentes pavez

  1. רוזלין יאלו

רוזלין יאלו היתה רופאה אמריקאית, שזכתה בשנת 1977 בפרס נובל לפיזיולוגיה או רפואה, ביחד עם רוג'ר גילמין ואנדרו שלי, על פיתוח  שיטת המבחן הרדיו-אימוני RIA. היא האישה אמריקאית השנייה שקיבלה פרס נובל בפיזיולוגיה או רפואה, אחרי גרטי קורי.

photo: audrey_sel

photo: audrey_sel

  1. ריטה לוי מונטלצ'יני

ריטה לוי מונטלצ'יני היתה מדענית איטלקיה שזכתה בפרס נובל לרפואה על מחקרה בנוירוביולוגיה בשנת 1986, ביחד עם סטנלי כהן. הם גילוי גורמי הגדילה. משנת 2001 ועד למותה כיהנה בסנאט האיטלקי כסנטורית לכל החיים.

photo: quimicaweb 2010

  1. גרטרוד בן עליון

גרטרוד בל עליון היתה ביוכימאית ופרמקולוגית אמריקאית. בשנת 1988 זכתה בפרס נובל לרפואה ביחד עם ג'ורג' היצ'ינגס וסיר ג'יימס בלאק.

photo: Saaleha Bamjee

photo: Saaleha Bamjee

  1. נאדין גורדימר

נאדין גורדימר היתה סופרת ופעילה פוליטית דרום אפריקאית, אשר זכתה בשנת 1991 בפרס נובל לספרות. נאמר עליה כי בשל יצירתה האפית הנפלאה "היטיבה מאד עם האנושות", כדבריו של אלפרד נובל.

 

ANU
על ידי ANU