להזמנת כרטיסים
בלוג

טיטאניק – הזווית היהודית

סיפורה של הטיטאניק ומסעה היחיד והטרגי, שובה את דמיוננו כבר יותר ממאה שנים, וספרים וסרטים רבים מאד נוצרו בהשראתו. הנה חמש עובדות על הזווית היהודית של הטרגדיה הנודעת באפריל 1912:

1. מכיוון שמדובר בתקופה של הגירה המונית מאירופה לארצות הברית, אין זה מפתיע שעל סיפונה של הטיטאניק היו כמה מאות יהודים. אלי מוסקוביץ, שחקר לעומק את נושא היהודים בטיטאניק, מסביר שרובם היו בוודאי נוסעי המחלקה השלישית – אלה שסיכוייהם לשרוד היו הנמוכים ביותר.

photo: F.G.O. Stuart (1843-1923)

2. על הטיטאניק הגישו תפריט כשר. ההוכחה לכך היא כלי מטבח מסומנים בנפרד לבשר ולחלב שנמצאו על הספינה התאומה ובת המזל RMS olympic, אשר שטה ללא תקלות בשנים 1911 – 1935.

photo: Tall Farkash

3. אחד האנשים הנודעים ביותר שנספו באסון הטיטאניק היה בנג'מין גוגנהיים, איל המכרות. על פי עדויות, גוגנהיים ויתר על חגורת ההצלה שלו לטובת אישה, שכן לנשים היתה זכות קדימה בהצלה. בתו, פגי גוגנהיים, היתה אספנית אמנות מפורסמת והמשפחה יסדה מוזיאונים ידועים בעולם.

אספנית האמנות פגי גוגנהיים בארמונה סמוך לגרנד קנאל ונציה, איטליה, 1950 © David Seymour (CHIM) Estate/Magnum

אספנית האמנות פגי גוגנהיים בארמונה סמוך לגרנד קנאל
ונציה, איטליה, 1950
© David Seymour (CHIM) Estate/Magnum

4. גם בני הזוג איזידור ואידה שטראוס, בעלי החנות "מייסיס" בניו יורק, היו קורבנות מפורסמים באסון.  אידה שטראוס סירבה ללבוש חגורת הצלה מפני שלא רצתה לנטוש את בעלה.

5. "דער נאסער קבר" הוא שיר שכתב המשורר סולומון סמול לזכרם של הנספים. סמול נולד ברוסיה בשם סולומון שמולביץ, היה בעל מצפון חברתי מפותח והרבה לכתוב על חייהם של המהגרים.

Photo: Tali Farkash

ANU
על ידי ANU