להזמנת כרטיסים
בלוג

דילן חוגג 76 – התחנות היהודיות של בוב דילן

התערוכה Forever Young מוצגת בבית התפוצות עד ינואר 2018

בוב דילן חוגג 76

רוברט צימרמן, הלא הוא בוב דילן, נולד למשפחה יהודית ממינסוטה עם שורשים ברוסיה, בליטא ובטורקיה. הקריירה שלו מגלמת את היהודי הנודד. הוא חיפש בלי סוף אחר נתיבים רוחניים, התרחק – ואז התקרב מחדש – ליהדותו ולמורשתו. לכבוד יום הולדתו ה- 76 אספנו כמה רגעים יהודיים בחייו של בוב דילן:

  • דילן גדל בקהילה יהודית קטנה במינסוטה. בגיל 13 חגג בר מצווה ונסע למחנה קיץ הרצל. כשעזב את מינסוטה, הניח בצד את יהדותו כדי להמציא את עצמו מחדש כזמר פולק אמריקאי אותנטי. בתחילת שנות השמונים נפוצו שמועות כאילו חזר ליהדות בהדרכתם של חרדים בברוקלין, ניו יורק. הוא התקרב לחסידי הרבי מלובביץ' וקיבל ברכה מה"רבה", מנחם מנדל שניאורסון.
  • דילן מקיים קשר ארוך ויציב עם ישראל וביקר כאן כבר כמה פעמים. בשנת 1971 ביקר בישיבה בירושלים ובקיבוץ נוה איתן בעמק בית שאן. כששב לניו יורק, הגיש בדואר בקשה להצטרף לקיבוץ למשך שנה כהכנה לחברות, אך בנוה איתן לא טרחו להשיב.
  • שלוש הופעותיו של דילן בישראל לא היו נטולות תקלות. דילן עצמו הסכים להודות שההופעה בשנת 1987, שזכתה לביקורות קטלניות, לא היתה מן המעולות, בלשון המעטה. אבל ההופעה של 1993 כבר נחשבה מוצלחת מאד, ובשנת 2011 שוב הופיע באיצטדיון רמת גן.
  • אחרי שיצאו אלבומיו הנוצריים בתחילת שנות השמונים, חגג דילן לבנו ג'ס בר מצווה בכותל המערבי – הצהרה יהודית בריש גלי. ג'ס, בנו של דילן מאשתו הראשונה שרה (נולדה שירלי מרלין נוזינסקי), גדל ונהיה לבמאי קליפים ומייסד "וונדורס".
  • מיד אחרי חגיגת הבר מצוה בכותל – ושנה אחרי מלחמת לבנון הראשונה – הוציא דילן את השיר "הבריון של השכונה" באלבום "כופרים" משנת 1983. שיר זה נחשב לשיר הרוק הכי פרו יהודי שהוקלט מעולם.
ANU
על ידי ANU