להזמנת כרטיסים
בלוג

אם שותים לא נוהגים – יהודים בעסקי האלכוהול

הנה עובדה שספק אם ידעתם: משלח היד המרכזי של יהודי מזרח אירופה במאות ה-18 וה-19 היה ניהול פונדקים ובתי מרזח. יהודים נהגו לחכור פונדקים ומזקקות אלכוהול מידיהם של אצילים ובעלי אדמות מקרב הנוכרים, ועם הזמן הפכו למומחים בתחום.

אחת הדמויות המוכרות בעסקי האלכוהול היה יהודי בשם "יענקל המוזג". יענקל המוזג, שחי במאה ה-19 בפולין, ניהל בית מרזח מפורסם בקראקוב. כאחד שאהב את המקצוע שלו והתייחס אליו ברצינות תהומית, יענקל הסקרן לא הסתפק רק בהרוויית צימאונם של איכרים שיכורים עם מנת משכל חד-ספרתית, ובהתאם למסורת הלימוד המושרשת בבני עמו, חקר ולמד את רזי בישול הבירה וייצור היין.

המסמך שלעיל לעיל נרכש לאחרונה על ידי הספרייה הלאומית. בכתב היד ישנם 20 מתכונים להכנת ליקרים צרפתיים, 23 מתכונים להכנת ליקרים מדנציג, 30 מתכונים לליקרים מברסלאו (ורוצלב) ו-29 מתכונים לרטפיה (סוג של אלכוהול). כולם פרי מוחו הקודח של אותו יענקל המוזג. יענקל לא היה ייחודי בתעשיית ההנגאובר הפולנית. העסק שלו היה אחד מתוך עשרות אלפי בתי מרזח שנוהלו בידי יהודים והיו פזורים לאורכה ולרוחבה של פולין.

למשמע המילים "יהדות פולין" מיד עולה באפנו ריח של אוכל תפל, מעורבב ברגשות אשם ונטייה להתקבץ יחד ולשיר קינה בציבור, אך ההיסטוריה מראה שליהדות פולין היה גם צד אחר, תוסס וסוער. מתברר שאת הוויסקי שלנו אנחנו מעדיפים און דה רוקס. כאמור, במאות ה-18 וה-19 חלק ניכר (כ-80%!) מיהודי מזרח אירופה היו מעורבים באופן זה או אחר במסחר באלכוהול. יהודים היו כל כך עמוק בעסקי האלכוהול, עד כדי כך שזיקוק אלכוהול נחשב לעבודה מועדפת אחרי שירות בצבא הצאר, זאת כמובן במידה והצלחתם להשתחרר על סעיף נפשי.

למה דווקא אלכוהול?

באותו זמן היו ערבות פולין משופעות בשדות חיטה ותפוחי אדמה. האצילים הפולנים בעלי הקרקעות, סמכו על כישרון הניהול היהודי והציעו ליהודים הצעה שאי אפשר לסרב לה: אתם תייצרו ותפיצו עבורנו אלכוהול ואנחנו נגן עליכם מפני פוגרומים. היהודים כמובן קפצו על ההזדמנות בשתי ידיים.

בדוכסות וורשה בלבד היו 802 מבשלות בירה, 1116 מזקקות ו-10,455 מסבאות, שרובן נוהלו בידי יהודים. בקיצור, תעשיית הטיפה המרה בניהולם של היהודים הלכה ושגשגה, נהרות אלכוהול זרמו לויסלה הסוער ובדרכים נתלו רבבות שלטים המזהירים את העגלונים שאם שותים לא רוכבים.  

לסיום נספר כי דמותו של בעל הפונדק היהודי-פולני השתרשה עד כדי כך בתרבות המקומית שהמשורר הפולני אדם מיצקביץ', ביאליק של הפולנים, כתב פואמה יפהפייה על… נחשו מי? נכון. יענקל, המוזג היהודי. לחיים!

 

ANU
על ידי ANU