להזמנת כרטיסים

"בית שלום" באלקינס פארק, פנסילבניה


(דגם של בית הכנסת מוצג בתערוכת בתי הכנסת)

חיים גיוזלי

(עברית: דנה פז פרינס)

הקהילה היהודית-קונסרבטיבית "בית שלום" נוסדה בשנת 1919 בשכונת לוגאן בפילדלפיה. רבים מבני הקהילה עברו לפרברים, ועל כן בשנת 1950 העתיקה הקהילה את מוסדותיה לאלקינס פארק, פנסילבניה. שם, בפרברי פילדלפיה הצפוניים, נפתחו בתחילת שנות ה- 50 של המאה העשרים המרכז הקהילתי ובית הספר הדתי ע"ש פיליפ ל. שיר. בהמשך נבנו גם מוסדות קהילתיים נוספים, וביניהם בית הכנסת, שהוא אחד מבתי הכנסת המפורסמים בארה"ב.
היוזמה להקמת בית כנסת התגבשה בשנת 1953. בספטמבר שכרה הקהילה את שירותיו של האדריכל האמריקני הנודע פרנק לויד רייט (1867 – 1959) לעצב את בית התפילה שלה. תכניותיו של רייט הוצגו במרץ 1954 והובאו לאישורה של מועצת המנהלים של הקהילה. בית הכנסת נחנך ב- 20 בספטמבר 1959, חודשים אחדים אחרי פטירתו של פרנק לויד רייט.

 

בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. דגם. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו - מוזיאון העם היהודי

בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. דגם. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי

בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. צילום: הרולד מ. דויטש, ארה"ב. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו - מוזיאון העם היהודי. באדיבות הרולד מ. דויטש

בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. צילום: הרולד מ. דויטש, ארה"ב. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי. באדיבות הרולד מ. דויטש

את ההשראה לעיצוב בית הכנסת קיבל רייט משיחות ארוכות ששוחח עם הרב מורטימר י. כהן (1894 – 1972), מייסד הקהילה ורבה הראשון שנים רבות מאד (1919 – 1964, ורב של כבוד ולאחר פרישתו ועד 1972. רייט, שהיה בנו של כומר אוניטרי ובעל ידע עמוק בתנ"ך, שאף שהמבנה יישא מסר סימבולי דתי חזק. אמנם בעיקרון מבנה בית הכנסת מודרני, אולם יש בו כמה סמלים יהודיים מעוצבים שקיבלו פרשנות חדשנית ולא צפויה כתוצאה מגאוניותו היצירתית של רייט, שהיה אז בשנות השמונים לחייו.
באופן מסורתי בתי כנסת משלבים סמלים יהודיים עם אלמנטים אדריכליים וקישוטיים השאובים מן התרבות והמסורת המקומית. שלא כמו בתי כנסת בעבר, שלא פעם נראו כמו מסגדים, כנסיות, מקדשים, או אפילו פגודות, בית הכנסת "בית שלום" היה מיועד להיות בית הכנסת האמריקני הראשון, כלומר מבנה מודרני המשקף את הרוח החלוצית האמריקנית, ויחד עם זאת מבטא גם רעיונות אדריכליים שנובעים ממקורות מגוונים כמו בתי כנסת מעץ בפולין במאות 17 – 19, אדריכלות מאיה מסורתית ממקסיקו, ואמנות אמריקנית-ילידית.

רייט עצמו אמר, כי הבסיס המשושה של המבנה הוא דמוי שתי ידיים משולבות: "כאשר אנו נכנסים למקום תפילה, עלינו לחוש כאילו אנו נישאים על כפיו של האל". שתי התוספות בצדי החזית, שמזכירות אגודלים, עוד מעצימות את הדימוי. המראה הכללי הוא רמז להר סיני, מקום ההתגלות האלוהית. הוא מזכיר גם את אוהל מועד שבנו בני ישראל כשנדדו במדבר, ויש בו גם מעין רמז לאוהל אמריקני ילידי.

מבחוץ דומה המבנה להר נמוך עם גג שטוח. את הרושם מעבירה הצורה הגיאומטרית הדומיננטית – חצובה – גוף גיאומטרי מן היציבים ביותר. צורת החצובה אפשרה להשתמש בהרבה זכוכית (שהוחלפה בהמשך בפלסטיק) בגג ובקירות, ולבנות כיפה גבוהה ללא עמודים תומכים בפנים החלל. בית הכנסת מעביר מסר רב עוצמה של חוזק ואווריריות בו זמנית. האור החוזר מהחיפוי מדגיש את הדמיון להר סיני שעל פי המקראה האיר וזהר במעמד מתן תורה.

המבנה מכיל כמה וכמה סמלים יהודיים, הן בחוץ הן בפנים. שלושת הקודקודים קושטו במנורה שאפשר לראות מכל כיון. בכניסה הראשית יש כיסוי שדומה לידי כוהנים המברכים את בני ישראל בכניסה לאוהל מועד. המזרקה בכניסה מסמלת את אגן הנחושת בו רחצו בעבר המאמינים את ידיהם לפני תפילות וקורבנות.

החלל הפנימי נחלק לשתי קומות. קומת הקרקע כוללת אזור תפילות ולובי מרכזי שמוביל לשני אולמות סימטריים גדולים בצפון המבנה ובדרומו. באולם אחד יש יותר ממאה מקומות ישיבה ובשני, שבו גם מטבחון, מוגש כיבוד ונערכות חגיגות בר מצווה ועוד מסיבות. בקומת הקרקע יש גם שתי סוויטות חתונה נפרדות, בהם יכולים זוגות נישאים ואורחיהם להתכונן לטקס החתונה. בצד המזרחי של הלובי יש אולם תפילה, מופרד מהחדרים האחרים בדלתות זכוכית, ובו כמאתיים ועשרים מקומות ישיבה. ארון הקודש (בקצה המזרחי) עשוי עץ אגוז אמריקני, ובו שבעה ספרי תורה. משני צדי הבימה שתי מנורות אלומיניום. מעל לארון הקודש תלוי נר תמיד. מזכרות ממבנה בית הכנסת הישן, כולל נר תמיד, מוצגות בחדר זיכרון מיוחד נפרד בפינה הדרומית-מערבית של האולם.

פנים בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו - מוזיאון העם היהודי. באדיבות קהילת "בית שלום"

פנים בית הכנסת "בית שלום", אלקינס פארק. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי. באדיבות קהילת "בית שלום"

אל אולם התפילה המרכזי, הנמצא בקומה הראשונה, מגיעים משני גרמי מדרגות מכל צד של הכניסה הראשית. המדרגות מכוסות שטיחים בצבע חול, לזכר מסעם של בני ישראל במדבר סיני. צבע זה שולט גם באולם עצמו, אשר מעליו כיפה גדולה שגובהה 35 מטרים. באולם 1,062 מקומות ישיבה, מסודרים סביב לבימה בכמה קבוצות כך שכל אחד יכול להרגיש קרוב ולהשתתף בתפילה באופן פעיל.

ארון הקודש, כמו הארון שבאולם התפילה בקומת הקרקע, נמצא בצד המזרחי ועשוי גם הוא עץ אגוז כהה עם דלתות זכוכית, שדרכן מופץ אור מבפנים החוצה. יש בו עשרה ספרי תורה, כעשרת הדיברות שעל לוחות הברית. מעל לארון יצירת אלומיניום וזכוכית בשם "כנפיים", שמשלבת נר תמיד מכוסה במילה "קדוש" באותיות זהב. היצירה היא איור לפרק ו' מספר ישעיהו, יש שש קשתות בכל צד של הארון, כמספר סדרי משנה. לכל קשת יש עמוד עם חמש נורות, כנגד חמשה חומשי תורה. פנים החלל מואר באור יום החודר דרך הקירות השקופים למעלה. בלילה מואר כל המבנה מבפנים בתאורה מלאכותית. מנורה רבת צבעים תלויה מהתקרה ובה שנים עשר אורות כמספר שבטי ישראל. המנורות מסודרות משלושה צדדים, כנגד החלוקה המסורתית לכוהנים, לויים, ובני ישראל.

בעולם מוכר בית הכנסת "בית שלום" כבית התפילה האקספרסיבי ביותר של פרנק לויד רייט. המכון האדריכלים האמריקני (AIA), מנה אותו בין שבעה עשר מבנים של רייט באמריקה המיועדים לשימור, דוגמא לתרומתו האדריכלית לתרבות האמריקנית.

קהילת "בית שלום" היא קהילה קונסרבטיבית תוססת המונה כ-1,300 משפחות. בבית הכנסת נערכות תפילות מדי יום, בהשתתפות מתפללים רבים. במרכז הקהילתי ובמוסדות אחרים מתקיימות באופן סדיר פעילויות חינוכיות, תרבותיות, דתיות, וחברתיות רבות ומגוונות.

כתובת
Beth Sholom Congregation
8231 Old York Road
Elkins Park, PA 19027
USA
Phone: 1-215-887-1342
Fax: 1-215-887-6605

ביבליוגרפיה
ISRAELOWITZ, Oscar. Synagogues of the United States. A Photographic and Architectural Survey. Pp. 119. New York: Israelowitz Publishing, 1992
TALBOT DAVIS, Patricia. Together they built a Mountain. Pp. 179, 45 b-a-w photos. 1974
קישורים

 

Beth Sholom Congregation, Elkins Park, PA
Papers of Rabbi Mortimer Cohen – Archives of the Jewish Theological Seminary