להזמנת כרטיסים

בית הכנסת הגדול בסטוקהולם, שבדיה


חיים גיוזלי

בית הכנסת הגדול (Stora Synagogan – סטורה סינגוגן בשבדית) הוא הגדול והעתיק מבין שלושת בתי הכנסת של סטוקהולם, ונמצא במרכז העיר, על יד פארק ברזלי, לא רחוק מ"גאמלה סטאן", העיר העתיקה של סטוקהולם. בית הכנסת נחנך בשנת 1870, באותה שנה בה הוסרו ההגבלות האחרונות בנוגע למעמדם החוקי של היהודים בשבדיה, והם קיבלו אמנציפציה מלאה. הוא הוקם במקומו של בית כנסת אחר, שנבנה ב-1795. מאז חנוכתו מהווה בית הכנסת הגדול מרכז החיים היהודיים בעיר, ולמעשה בשבדיה כולה.

בנייתו של בית הכנסת נמשכה שלוש שנים, מ-1867 עד 1870, בתכנונו של האדריכל השבדי הנודע פרדריק וילהלם שולנדר (1816-1881). בית הכנסת הוא מבנה לבנים מרשים, בסגנון ששולנדר עצמו תיאר כ"מזכיר את ארצות המזרח". המבנה גדול מאד, כ-900 אנשים יכולים לשבת בו, נתון מרשים במיוחד לאור העובדה שבאותה תקופה מנתה הקהילה היהודית בסטוקהולם פחות מאלפיים חברים. בסגנונו וממדיו ממשיך בית הכנסת הגדול בסטוקהולם מסורת של בתי כנסת מונומנטאליים שנבנו באירופה, ביניהם בתי כנסת בולטים במיוחד כגון בית הכנסת החדש ברחוב אוראניינבורגר בברלין (נבנה 1859-1866, נהרס ב-1938) ובית הכנסת הגדול ברחוב דוהאני בבודפשט (נבנה 1854-1859). סגנונם שאב השראה מאדריכלות אוריינטלית, מורית בעיקר, ומטרתו של סגנון זה הייתה להחיות את עברו המפואר של עם ישראל בארץ ישראל ובספרד בימי הביניים. הגודל, וכן מיקומם של בתי הכנסת במרכזי הערים, ביטאו את מעמדם החוקי ואת המכובדות החברתית של היהודים, שזה מקרוב הושגו.

חזיתו המערבית של בית הכנסת הגדול בסטוקהולם מורכבת בעיקר מכרכוב עתיר קישוטים, והיא נחלקת לשלושה חלקים, האמצעי גבוה מהצדדיים. חמישה חלונות צרים מקושתים וגבוהים תופסים את חלקה המרכזי, מעל לכניסה הראשית. בין החלונות לכרכוב פסוק בעברית "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" (שמות כה, ח'). אותם מוטיבים קישוטיים חוזרים בצדי החזית. גם לקירות הצדדים כרכוב בקצה המערבי והמזרחי, אשר גבוהים מהחלקים המרכזיים, ובהם ארבע קבוצות של שלושה חלונות-קשת צרים בקומה הראשונה. בצד המזרחי שוב חוזרים הכרכוב, והחלוקה לשלושה, כמו בחזית המערבית, אך את מקומם של חמשת החלונות תופס כאן חלון ורד עם ששה עלי כותרת, שמזכיר מגן דוד. החלון נמצא במרכז החזית המזרחית, בתוך משושה נתמך בעמודים ותחום בתוך כיתוב עברי מוזהב.

 

Stockholm_3

טקס נישואין בבית הכנסת הגדול בסטוקהולם, 8 באפריל 1951 המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי. באדיבות אלכס זיילוני, ישראל

 

בפנים יש אולם תפילה מרכזי, אשר לאורך קירות הצד וכותלו המערבי יש גלריות לעזרת נשים. את התקרה הגבוהה מפארת שורה של כיפות מתומנות קטנות, ושתי שורות עמודים תומכים בה. האדריכלות של בית הכנסת מטמיעה הן אלמנטים מסורתיים יהודיים, כגון עזרת נשים נפרדת, והן גישה חדשנית יותר באדריכלות בתי כנסת, שהגיעה מהיהדות הרפורמית של גרמניה באמצע המאה ה-19. הבימה נמצאת במזרח האולם, לפני ארון הקודש. בקיר המזרחי בולט חלון הורד מעל לארון הקודש. בקישוט ארון הקודש חוזרים מוטיבים מהחזית המזרחית, אשר האמינו כי הם דומים למקדש אשורי. שתי נברשות מרשימות נמצאות משני צדי הבימה, ומנורת קנים גדולה עומדת בצד ימין.

בית הכנסת הגדול בסטוקהולם שייך לזרם היהדות הליברלית; במקור השתייך לקהילה הרפורמית, אולם כעת שייך לתנועה הקונסרבטיבית. כמו בבתי כנסת רפורמים בגרמניה במאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים, מלוות התפילות בערבי שבת, בשבתות ובחגים, בנגינת עוגב (הנגן אינו יהודי) ובשירת מקהלה מעורבת. הגלריות שמורות לנשים, ואילו הצד השמאלי בקומת הקרקע – לגברים. בצד הימני מותרת ישיבה מעורבת. התפילות נערכות בשבדית ובעברית, בשבתות ובחגים, בימי שני וחמישי, ובכל ראש חודש.

משרדי הקהילה היהודית של סטוקהולם נמצאים בבניין סמוך לבית הכנסת. תחת לבית הכנסת נמצאת ספריית הקהילה, ובה אוסף ספרים בשבדית, באנגלית, בעברית, ביידיש, בגרמנית ועוד, וכן ספרים מספרייתו של הרב מרקוס (מרדכי) ארנפרייס (1869-1951), שכיהן כרב הראשי בשבדיה בשנים 1914-1951.

בשטח בית הכנסת נמצאת גם אנדרטה לזכר קורבנות השואה, על קיר שמחבר את בית הכנסת עם משרדי הקהילה הצמודים לו. על הקיר, שאורכו 42 מטרים, כתובים שמותיהם של כ-8,500 קרובים של יהודים שחיים בשבדיה, שנספו בשואה. לפני הקיר מנורה גדולה, מתנת הממשלה השבדית. האנדרטה, שיצר סיברט לינדנלום, נחנכה על ידי מלך שבדיה קרל גוסטב הששה-עשר, בשנת 1998.

בית הכנסת הגדול בסטוקהולם הוכר רשמית כמבנה לאומי היסטורי שבדי.

כתובת:

Sweden Stora Synagogan

Wahrendorffsgatan 3b

10391 Stockholm 

Sweden

Phone: 46-8-587 858 00

Fax: 46-8-587 858 58

Exterior view of the Great Synagogue of Stockholm. Postcard. Beit Hatfutsot, the Oster Visual Documentation Center. Courtesy of Pinhas Shahar, Israel

בית הכנסת הגדול בסטוקהולם, מבט מבחוץ. גלויה. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי. באדיבות פנחס שחר, ישראל

Stockholm_2

פנים בית הכנסת הגדול בסטוקהולם. גלויה. המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי. באדיבות פנחס שחר, ישראל