להזמנת כרטיסים

בית הכנסת הגדול ביאסי, רומניה


חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

כבר במאה ה-16 הייתה קהילה יהודית ביאסי, בירתה העתיקה של מולדביה. במאה ה-19 וה-20 הייתה קהילת יאסי כמעט תמיד השנייה בגודלה ברומניה, ואחוז היהודים בה היה הגבוה ביותר ברומניה. בשנת 1900 בקירוב, כמחצית מתושבי יאסי היו יהודים. באותה תקופה פעלו בעיר כמאה בתי כנסת ובתי תפילה.

בית הכנסת הגדול הוא העתיק ביותר ששרד בכל רומניה. הוא נבנה בשנת 1670, ביוזמתו של רבי נתן בן משה האנובר (נפטר ב-1683) בעל "יוון מצולה" (ונציה 1653), שהיה רב קהילת יאסי בשנות ה-60 של המאה ה-17. כתב זכויות שהעניק לקהילת יאסי ב-1666 נסיך מולדביה איליאש אלקסנדרו אישר את זכותם של היהודים לפתוח בית ספר ובית כנסת בשכונתם. בית הכנסת מוזכר גם במסמך רשמי מ-1686. מאז היווסדו עבר בית הכנסת הגדול שיפוצים ושינויים רבים, ב-1761, ב-1822, ושוב ב-1864. הוא שוקם בשנות ה-70 של המאה העשרים. עד תחילת המאה ה-19 היה בית הכנסת היחיד של קהילת יאסי.

IASI 1970

חזית בית הכנסת הגדול ביאסי, רומניה, שנות ה- 1970  המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי אוסף זוסיה עפרון

בית הכנסת נמצא ברחוב "בתי הכנסת" (שבו ניצבים בתי כנסת אחדים) בשכונה היהודית העתיקה טארגו קוקולוי. למרות שמו, ממדיו של בית הכנסת "הגדול" צנועים, ואורכו 22 מטרים בלבד. הוא בנוי בסגנון אקלקטי עם השפעות חזקות של סגנון הבארוק המאוחר, וכמעט ולא השתנה מאז שלהי המאה ה-18. מעל לאגף המזרחי מתנשאת כיפה בולטת, והצד המערבי מכוסה בגג חביתי. החלונות והדלתות קטנים יחסית וקירות האבן עבים מאד, כמטר ועשרים עוביים, כדוגמת בתי כנסת מבצריים בפולין.
הרצפה נמצאת מתחת למפלס הרחוב, על פי מסורת נפוצה בבתי כנסת רבים במרכז אירופה ובמזרחה. היהודים לא הורשו לבנות מבנים גבוהים, ומצד שני דורשת המסורת היהודית שבית הכנסת יהיה הבניין הגבוה ביותר בשכונה. הנמכת הרצפה היא פשרה מחוכמת בין שתי הדרישות, כך שפנים המבנה גבוה מן החוץ. בכך גם בא לביטוי תחילתו של פרק תהילים ק"ל "ממעמקים קראתיך יה, אדוני שמעה בקולי".

IASI INSIDE 1970

פנים בית הכנסת הגדול ביאסי, רומניה, שנות ה- 1970  המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, אנו – מוזיאון העם היהודי אוסף זוסיה עפרון

באולם התפילה יש שני זוגות של חלונות בכל קיר ותקרה מחולקת על ידי קשת גדולה. עזרת הנשים נמצאת בקומה הראשונה של הצד המערבי. הבימה במרכז, ולה עמוד לקריאת התורה. הצד המזרחי מחופה בכיפה שקוטרה עשרה מטרים. כל הקירות צבועים לבן, חוץ מהקיר המזרחי, שאליו ניצב ארון הקודש. הארון הנוכחי חודש בשנת 1866. הוא מקושט מאד בעמודונים ובשפע גילופי עץ צבועים שחור, אדום וירוק, עם פסלי נשרים עשויים עץ מצופה זהב. גם הדלתות מעץ מצופה זהב ועליהן מוטיבים צמחיים מסוגננים. הארון לספרי התורה מכוסה בפרוכת מקטיפה אדומה עם שולי משי מוזהבים ובמרכזה רקמה של לוחות הברית עם כתר ושני אריות. הפנים מואר בנברשות מפוארות.
כיום עדיין משמש בית הכנסת הגדול את הקהילה היהודית המידלדלת של יאסי, ואף הוכר כמונומנט היסטורי.

כתובות:

Sinagoga Mare
Str. Sinagogilor 7
Iasi
Romania

Jewish Community of Iasi
Str. Elena Doamna 15
Iasi
Romania
Phone: 40-32-114 414