בית הכנסת בית יעקב, ז'נבה, שווייץ


חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

בית הכנסת בית יעקב בז'נבה, אשר מכונה גם "בית הכנסת הגדול" או "בית הכנסת האשכנזי", נחנך בשנת 1859, באתר מרכזי בעיר שקרוי מאז "ככר בית הכנסת". יהודים החלו להתיישב בז'נבה בתחילת המאה ה-19 וכעבור דור השיגו אמנציפציה מלאה. רק בשנת 1857 ביטלו רשויות העיר חוק קודם אשר אסר על בעלות יהודית על קרקעות בקנטון ז'נבה. בנייתו של בית כנסת חדש במרכז העיר, על ידי קהילה יהודית קטנה (כ-200 חברים) במקום בית הכנסת הישן שפעל במחצית הראשונה של המאה ה-19 בפרבר קארוז', סימלה את כניסתם של היהודים לחברה השוויצרית כאזרחים שנהנים משוויון ומזכויות אזרח מלאות.

בית הכנסת בית יעקב, מראה מבחוץ. ז'נבה, שנות ה-1970. בית התפוצות, מרכז אוסטר לתיעוד חזותי. באדיבות הרב אלכסנדר שפרן, שווייץ

בית הכנסת בית יעקב, מראה מבחוץ. ז'נבה, שנות ה-1970. בית התפוצות, מרכז אוסטר לתיעוד חזותי. באדיבות הרב אלכסנדר שפרן, שווייץ

בית הכנסת בית יעקב, ז'נבה, שנות ה-1970. בית התפוצות, מרכז אוסטר לתיעוד חזותי. באדיבות הרב אלכסנדר שפרן, שווייץ

פנים בית הכנסת בית יעקב, ז'נבה, שנות ה-1970. בית התפוצות, מרכז אוסטר לתיעוד חזותי. באדיבות הרב אלכסנדר שפרן, שווייץ

בניית בית הכנסת נמשכה שנתיים (1858 – 1859), בתכנונו של האדריכל השוויצרי ז'אן-אנרי באשופן (1821 – 1889). כמו בקהילות אחרות באירופה באמצע המאה ה-19, ובעיקר ברלין, בודפשט, וינה וסטוקהולם, שלט בעיצוב בית הכנסת סגנון מורי, שהיה אמור להזכיר הן את השורשים המזרחיים של העם היהודי בארץ ישראל והן את פאר העבר בתור הזהב של ספרד המוסלמית. סגנונו של בית הכנסת של ז'נבה השפיע על עיצובם של בתי כנסת נוספים בסגנון אוריינטלי שנבנו בשווייץ במחצית השנייה של המאה ה-19 בערים בזל (1868), פורנטרי (1874), סט. גאל (1881) וציריך (1884).

המבנה מוכתר בכיפה גדולה המתנשאת מעל לבסיס מתומן. שני המפלסים מודגשים מבחוץ על ידי חגורת אבן מגולפת רצופה, שמפרידה את החלק העליון של הקיר, המקושט בצבע כתום בהיר ודוגמת פסים לבנים, מהחלק התחתון החלק. בחוץ שולט הסגנון המורי, עם קשתות הפרסה האופייניות בחלונות ובדלתות. בקיר המזרחי אפסיס גדול בהשראת האדריכלות הביזנטית.

גם בפנים מקושט אולם התפילה בסגנון מורי. ארון הקודש גבוה, בן שתי קומות, ועליו קישוטים בסגנון אקלקטי. סביבו קשתות לבנות גדולות. הוא נמצא בקיר המזרח, תחת שורה של שבעה חלונות מקושתים. הבימה בחזיתו של הארון, על פי המסורת של בתי הכנסת של היהדות הליברלית במאה ה-19. עזרת הנשים נמצאת בקומה השנייה, משני צדי האולם.

בשנת 1995העניקו רשויות ז'נבה לבית הכנסת בית יעקב מעמד של מבנה היסטורי. ב-1997 נערכו בו עבודות שיחזור ושיפוץ נרחבות, שהחזירו לו את מראהו כבראשונה. באותה הזדמנות הוצא ממנו העוגב, שלא היה בשימוש שנים. בית הכנסת בית יעקב משמש את הקהילה האשכנזית בז'נבה, ומתקיימות בו תפילות יום יום.

כתובת

Synagogue Beth Yaacov

11 Place de la Synagogue

1204 Genève

Switzerland

Phone: 022-311 4815