אירועים | ביקורים | חדשות

תצוגת הקבע החדשה

תצוגת הקבע החדשה – 2020

בית התפוצות נמצא בעיצומו של תהליך התחדשות ארוך, ששיאו צפוי בפתיחת המוזיאון החדש בשנת 2020. תכנית ההתחדשות משקפת שינויים מהותיים שחלו בתרבות ובחברה היהודית והישראלית, וגם התקדמות עולמית בטכנולוגיה המוזיאלית. המוזיאון החדש יציג את ההיסטוריה היהודית מימי המקרא ועד לתקופתנו. יושם דגש על החיים היהודיים בתקופתנו ועל ביטויים מודרניים לזהות יהודית.

מפת ההגירות (הדמיה)

מפת ההגירות (הדמיה)

מפת ההגירות (הדמיה)במסע מרתק ברחבי המוזיאון החדש עתידים המבקרים לחוות, להעמיק ולגלות את הסיפור הייחודי והמתמשך של העם היהודי. מטרת המסע היא לנסות ולפתור את מסתרי הקיום היהודי המתמשך והמופלא. למבקרים יהודים תנחיל התצוגה תחושת שייכות והזדהות עם העם היהודי ותאפשר לקשור בין הסיפור האישי לבין הסיפור הכללי של העם. עבור מבקרים לא יהודים יהיה הביקור חוויה מלאת עניין ואמפטיה. בחודשים הקרובים נעדכן בעמוד זה מדי פעם על התקדמותו של תהליך הפיתוח.

האטריום - סולידריות (הדמיה)

האטריום – סולידריות (הדמיה)

 

מעגל החיים היהודי (הדמיה)

מעגל החיים היהודי (הדמיה)

האוצרת הראשית של המוזיאון היא ד"ר אורית שחם גובר. היועץ האקדמי הראשי הוא פרופ' גדעון שמעוני, ולצדו יועצים אקדמיים מובילים מדיסציפלינות שונות מכל העולם. צוות של אוצרי משנה עוסק בתחקיר המוזיאלי ובאיסוף מוצגים. מנהלת הפרויקט היא מדי שביד.

פטריק גלגר, מייסד ונשיא של חברת גלגר ושות' – חברת עיצוב מקצועית בינלאומית מובילה, נבחר על ידי מועצת המנהלים של בית התפוצות וועדת ההיגוי הבינלאומית להוביל ולתכנן את חידוש תצוגת הקבע של בית התפוצות. החברה של גלגר מתמחה ביצירת חוויית מבקרים מרגשת באמצעות תכנון מוזיאלי, פרשנות, עיצוב עילי ופיתוח אמצעי מדיה.

התצוגה החדשה תתפרש על כ-4,500 מ"ר, ותיסוב סביב שלושה צירים מרכזיים:

1. הסיפור היהודי – סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי. מסעו של העם היהודי כעם בין העמים, עולם האמונה והיצירה של היהודים, ומעגל החיים והשנה היהודיים.

2. עמיות יהודית – זהות. הקשרים המגוונים והייחודיים שבהם יהודים מכל העולם קשורים זה בזה, קשרים שהופכים אותם לעם אחד; השונות הדתית והתרבותית, הזרמים השונים בעם ישראל כיום, ומגוון הביטויים האישיים שיהודים יוצרים לעצמם כדי לשלב בין יהדותם לבין החברה הכללית.

3. את/ה חלק מהסיפור – השתתפות. כאן עומדים במרכז קולו של המבקר/ת היחיד/ה, סיפור החיים, והניסיון והלימוד האישי של כל אחד ואחת. תמה זאת קושרת יחד את התערוכה כולה.

חוויית הביקור

תחילת הסיור בקומה השלישית, במפגש עם העולם היהודי הדינמי של היום. כאן נפרש בהרחבה המושג עמיות יהודית, לצד התרבות היהודית העשירה של התקופה המודרנית ותרומתם של יהודים לתרבות העולם. המפגש עם הסיפור היהודי של היום מאפשר קשר ישיר ובלתי אמצעי בין התצוגה לבין המבקרים, שכן הם נתקלים בשאלות הרלבנטיות לזהותם שלהם.

Culture

תרבות

בקומה השנייה ימצאו המבקרים את ההיסטוריה היהודית. כאן יוכלו ללמוד על הפזורה היהודית מימי חורבן הבית השני ועד היום. התצוגה מאירה את המרכזים היהודיים העיקריים בכל תקופה וגם את המגוון והשונות באמונה וביצירה של היהודים. התערוכה עוסקת גם ביחסי הגומלין ובהשפעות ההדדיות  בין הקהילה היהודית לבין החברה המארחת.  המבקרים מוזמנים לחוות את פרשת הדרכים ההיסטורית של העם היהודי: תקופת האמנציפציה וההשכלה; ולעמוד על טיבן של הברירות המגוונות שעמדו בפני יהודים בנושאים של הגירה, השתלבות, היטמעות, שימור המסורת והלאומיות.

בקומה הראשונה יוכלו המבקרים ללמוד על השורשים העתיקים של העם היהודי ולהבין את ראשיתו של הסיפור. בתצוגה ייפרש סיפור לידתו של העם וקיומו העצמאי בארץ ישראל, סיפור שקושר בין מעגל החיים היהודי, השבת, הברית, התפילה היהודית, ולוח השנה והמסורות הבסיסיות, אשר ממשיכות לאפיין כל יהודי מהעת העתיקה ועד היום.

קהילה

קהילה

לאורך התצוגה יוכלו המבקרים להתוודע לדילמות הרבות שצצו בפני היהודים במהלך הסיפור. באמצעות מוקדים אינטראקטיביים הם יוכלו להשתתף בוויכוחים על נושאים שעומדים על הפרק בנקודות היסטוריות שונות, וגם לדון בסוגיות שניצבות בפני היהודים כיום.

לפרויקט התצוגה החדשה הוקמה ועדת היגוי מטעם מועצת המנהלים של בית התפוצות. בוועדה חברים נציגים מהארץ ומן הקהילות היהודיות. את הפרויקט מלווה ועדת תוכן בראשות פרופ' רענן ריין.

צוות המוזיאון החדש:

מנהלת הפרויקט: מדי שביד

אוצרת ראשית: ד"ר אורית שחם גובר

מעצב: גלגר ושות'

יועץ אקדמי ראשי: פרופ' גידי שמעוני

צוות האוצרות: אמיתי אחימן (סגן האוצרת הראשית), אסף גלאי, שירה פרידמן, אורית אנגלברג, סימונה די נפי ומירב בלס.

רשמת: גאולה גולדברג

יועץ מדיה: ביזי גולדברג

יועץ מולטי מדיה: עדי פלטינוב

ניהול בינוי: חברת CPM

אדריכלים: מינץ מלמד אדריכלים

יועצי בינוי:

• קונסטרוקציה: קזס משה מהנדסים יועצים קונסטרוקציות, מבנים, הנדסה אזרחית

• אקוסטיקה: מ.ג. יועצים לאקוסטיקה בע"מ

• בטיחות: ש. נתנאל מהנדסים יועצים בע"מ – שמואל נתנאל

• חשמל: ג. איטקין ע. בלום הנדסת חשמל בע"מ

• תאורה: טופז חברה להנדסת חשמל ותאורה בע"מ

• מיזוג אוויר: AES איי.אי.אס מערכות מתקדמות לאנרגיה בע"מ – עמוס חלפון

• נגישות: צוות נגישות – יעקב עילם

• תברואה: א.ח. תכנון וייעוץ בהנדסת מים וביוב בע"מ

• מעליות: ESL אינג' ש. לוסטיג מהנדסים ויועצים בע"מ

• איטום: ביטלמן אדריכלים בע"מ

• כמויות ומפרטים: גמזו-ניהולית שרותי הנדסה (1994) בע"מ

• מודד: דותן את קופרמן – מודדים מוסמכים משרד למדידות, הנדסה ויעוץ

• בטחון: SPS ס.פ.ס סקיוריטי ייעוץ והנדסה בע"מ

ניר גולדברג