להזמנת כרטיסים
אירועים | ביקורים | חדשות

סיפורה של קהילה, סיפורו של העם היהודי – מפגש בבית הנשיא

בית הנשיא אירח מפגש ייחודי המצדיע למיזם ׳סיפור על הדרך', שבמסגרתו מתקיימים מפגשים פתוחים ברחבי הארץ, בהם מספרים בני הקהילה האתיופית על הקהילה ועל העלייה לישראל.

המיזם הוא פרי יוזמתם של הדס ודוד (דרסלי) אבטה הפועל היום בתמיכת החברה למתנ"סים ובשיתוף עם תנועת בני עקיבא, עמותת "עולים ביחד", עמותת "אחרי!" ובית התפוצות – מוזיאון העם היהודי.

אחד היעדים המרכזיים של המיזם הוא להבין את תרומתם של יוצאי אתיופיה לחברה הישראלית בהיבט התרבותי, ההיסטורי והערכי-ציוני.  האירועים מתקיימים סביב שני מועדים מרכזיים – חג הסיגד, שחל בכ"ט בחשוון, אשר במרכזו יום חשבון נפש קהילתי; ובכ"ח באייר, יום ירושלים, שנקבע גם כיום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ אשר במרכזו סיפור המסע לירושלים.

לקראת יום ירושלים אירחו הנשיא ראובן ריבלין ורעייתו נחמה קייסים, מספרים מבני העדה ונציגי ארגונים ופעילים חברתיים. האורחים שהגיעו לאירוע ללמוד על היוזמה ועל הקהילה, נהנו ממיצג תמונות מתוך התערוכה שנפתחה לאחרונה בבית התפוצות "מבצע משה: 30 שנה אחרי" לצד תמונות מתוך הארכיון המציגות את  סיפורה של הקהילה וצילומי חובבים אשר תיעדו את אתיופיה בשנים האחרונות.

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין התייחס בדבריו לחשיבות הפרוייקט ואמר כי "בלי סיפורה של יהדות אתיופיה לא יהיו הסיפור היהודי והסיפור הציוני שלמים. בלי להכיר בהיסטוריה המפוארת, בלי להבין היכן טעינו ומה עוד ניתן לתקן, בלי להתעקש על צדק לא נוכל לעולם להקים כאן חברה למופת".

במהלך האירוע הועלו קטעים מההצגה של תיאטרון ׳השחר׳ של תנועת בני עקיבא, המציגה את עדויותיהן של נשים ששרדו במסע הארוך ועד היום נצרו את הסוד בלבן, השחקנים, חניכי התנועה, שמעו במשך שבועות את העדויות מאמותיהן שהגיעו למפגשי הקבוצה, והחליטו להעלות הצגה חדשה שתציג את סיפורם האישי במסע לארץ ישראל.

שיתוף הפעולה בין בית התפוצות לבין המיזם "סיפור על הדרך" יימשך גם הלאה ואנו מקווים לארח במוזיאון העם היהודי מספרים ואורחים שייחשפו לסיפור הקהילה גם באמצעות התערוכה ותכניות חינוכיות נוספות.

2K4A9012 - עותק 2K4A8739

ANU
על ידי ANU