אירועים | ביקורים | חדשות

נעים להכיר: אמיתי אחימן, סגן האוצרת הראשית

amitai1

על עצמי ועל תפקידי בצוות בית התפוצות:

נולדתי בירושלים, גדלתי באפרת (דור שלישי למתיישבי גוש עציון), שירתּי בצבא (ועדיין משרת במילואים) כמפקד בחטיבת הצנחנים. אני בוגר התוכנית הבינתחומית לתלמידים מצטיינים באוניברסיטת תל-אביב במסגרתה קיבלתי תואר מוסמך בהצטיינות יתרה בהיסטוריה של עם ישראל. בשמונה השנים האחרונות אני עובד עם ד"ר אורית שחם גובר  במספר פרויקטים, ובנוסף אני מפיק סרטים דוקומנטריים. אני מתגורר בירושלים.

 בצוות האוצרות של תצוגת הקבע אני סגנה של אורית ומסייע לה בניהול כל צוות האוצרות. אני אחראי על הנושאים: היסטוריה עתיקה, פילוסופיה יהודית, כל קומת היסודות ועל גלריית בתי הכנסת. בנוסף אני בצוות הפיתוח של המדיה והאינטראקטיב של המוזיאון כולו. אני עובד עם אורית גם באגף התערוכות המתחלפות.

על החלטת צוות התכנון לשמר בשלמותה את גלריית בתי הכנסת גם במוזיאון החדש:

כבר בגלגולים הקודמים של תכנון המוזיאון ובשלבי התכנון המוקדמים, היה ברור שהתצוגה כולה תיעשה מחדש. מתוך כבוד והערכה לתצוגה הישנה היה רצון עז לשמר חלקים מהתצוגה אבל בשל השינויים המהותיים שחלו בקונספט המוזיאלי ובטכנולוגיות התצוגה בשלושת העשורים שחלפו, ניתן להשתמש רק במוצגים ודימויים בודדים ולא במוקדים שלמים או גלריות.

מאז שנפתח בית התפוצות היו המודלים של בתי הכנסת אחד המותגים החזקים של התצוגה הישנה, מוקד ויזואלי שנחרת בזיכרון כל המבקרים. המודלים, שנעשו באיכות גבוהה ביותר ואשר שמם הולך לפניהם עד היום, מזוהים עם בית התפוצות יותר מכל. הם מוצג מוזיאוני בעל ערך בפני עצמו ולכן החלטנו להקדיש להם (לרוב רובם, כי לא יהיה מקום לכולם) גלריה נפרדת.

 על החדשנות בהצגתם של המודלים במוזיאון המתוכנן:

הגלריה הישנה התמקדה בהיבטים האדריכליים השונים של בתי הכנסת. התצוגה החדשה תעסוק בעיקר בבית הכנסת כפנומן ייחודי בהיסטוריה ובתרבות של העם היהודי, והנושא האדריכלי יהיה רק אספקט אחד משלל הנושאים שיוצגו בגלריה.

הנושאים בתצוגה החדשה:

1. מבואה – בית הכנסת היפה.

2. בתי כנסת מאז ועד היום – התפתחותו של בית הכנסת מראשית הקמתו בתקופת בית המקדש השני ועד לימנו שיש בתי כנסת ליברלים שונים.

3. התרבות בתוך בית הכנסת – התפילה, הסידור הפיוט והניגונים.

4. האמנות בתוך בית הכנסת – חפצי יודאיקה עתיקים ועכשוויים.

5. ההיבטים האדריכליים של בית הכנסת – מבנים שונים של בתי כנסת ממקומות שונים בעולם.

6. מהודו ועד קורסאו – הפיזור העצום של בתי הכנסת על פני הגלובוס.

7. אירועים בבית הכנסת – אירועים דרמאטיים מההיסטוריה היהודית שהתרחשו בבית הכנסת.

8. מוקד משפחה – בנה את בית הכנסת שלך.

9. בית הכנסת כמוסד מרכזי – התפקידים של השונים של בית הכנסת ההיסטורי, המקום בו נוהלה הקהילה היהודית וכו'.

10. בעקבות הזמן היהודי – מיצג המדיה הראשי של הגלריה

11. ספרדים ואשכנזים – ההבדלים בעיצוב הפנים ובסגנון התפילה הקיימים בתוך העולם האורתודוקסי.

מכיוון שלא ניתן להציג את כל הנושאים הללו באמצעים מוזיאליים מסורתיים – שגם הם מתחדשים – ליד כל מודל יוצג חפץ מקורי מבית הכנסת. חלק מהנושאים ייתמכו על ידי מדיה ואינטראקטיב. בנוסף תהיה שם תחנת שמע מוזיקלית בה ייחשפו המבקרים לעולם המוזיקה של בית הכנסת, ויוכלו להאזין ליצירות של גדולי המוזיקאים כיום (לאונרד כהן, ברברה סטרייסנד ברי סחרוף וכו') ולגלות שהם שרים תפילות שמקורן בבית הכנסת. אחר כך יוכלו לגלות ולחקור סגנונות שונים של שירים אלה בעולם המוזיקולוגיה היהודית.

 אמיתי אחימן

ניר גולדברג