אירועים | ביקורים | חדשות

התערוכה של בית התפוצות "בואי כלה" – בניו יורק

בואי כלה

שמלות כלה רוקמות סיפור יהודי

Bride_380

בערב סוכות (18.9.2013) נפתחה בבית התפוצות התערוכה "בואי כלה – שמלות כלה רוקמות סיפור יהודי" (אוצרים: נטע הראל ורונן לוין).

בשבוע שעבר נדדה התערוכה אל מרכז עמנואל-סקירבול בניו יורק.

מוצגי בית התפוצות העניקו לתלמידי ולתלמידות מכללת "שנקר" השראה לעיצובן של שמלות כלה ייחודיות, המבטאות שלל סגנונות ומסורות של קהילות יהודיות, ביניהן תימן, עירק, טורקיה, סלוניקי, ספרד, פולין, גרמניה, מרוקו ואלג'יר. על הדימויים החזותיים שהשפיעו על הסטודנטים נמנים דגמים של בתי כנסת, תשמישי מצווה וקדושה, כתובות, כלי מוסיקה, רקמות יהודיות כרקמה תימנית ורקמת שפאניער (רקמה שהייתה ידועה בגליציה), ארגז נדוניה ותצלומים מאלבומי משפחה. סטודנטים אחדים נעזרו בעיצוב השמלות בהשראת פולקלור ומיסטיקה יהודיים, לדוגמא – מיתוס "הדיבוק".

Bride_2

כל שמלה היא מלאכת מחשבת עשויה מחומרים מסורתיים ורקומה בעבודת יד ויחד עם זאת ניכרת בכולן חשיבה חדשנית ומקורית בגזרות ובטכניקות.

במהלך עבודת התחקיר הכינו הסטודנטים ספרי סקיצות המספרים, באמצעות חומרים ויזואליים שונים, את הסיפור שמלווה את שמלת הכלה שעיצבו. ספרים אלה מתעדים את השלבים השונים של תהליך העבודה וכוללים רישומים, דימויים מתצוגת הקבע, מאוספי המרכז לתיעוד חזותי ומקטלוגים של תערוכות מתחלפות בבית התפוצות, דוגמאות בדים, פריטי רקמה, תמונות משפחתיות, וצילומים מתהליך העיצוב – גזירה, תפירה, רקמה ודיגום. כל העבודה נעשתה במסגרתו של  קורס בהנחייתו של רונן לוין.

הסרטון הוא חלק ממיצג "בואי כלה" והופק עבור אירוע הענקת פרסי "קרן נדב" 2012. בימוי: שמוליק בכר-נייס; צילום ועריכה "צילום פרסום"; הפקה: רעות הראל וג'ני נעים

בתערוכה 13 שמלות כלה ובגד חתן אחד שעיצבו 14 סטודנטים בוגרי השנה השלישית במגמת אופנה לשנת תשע"ג. התערוכה כוללת גם את סיפורי התחקיר כפי שהם משתקפים בספרי הסקיצות שהיוו השראה לעיצוב השמלות.

בית התפוצות