אירועים | ביקורים | חדשות

ד"ר אלי בן גל ז"ל (1935 – 2015)

איך נסגרים מעגלים. בימים אלה, בהם עובר בית התפוצות תהליך התחדשות עמוק, איבדנו את ד"ר אלי בן גל, ממייסדי בית התפוצות (1978) ובמשך עשרים שנה ההיסטוריון הראשי של המוזיאון.

ד"ר אלי בן גל נולד בצרפת בשנת 1935, למשפחה יהודית ממחוז אלזס, שם הייתה התשתית הראשונית של יהדות צרפת. משפחתו, שאחרי דורות של אמנסיפציה התרחקה מהיהדות, הייתה משולבת לחלוטין בהוויה הצרפתית. משפחתו של אלי עזבה את אלזס בשנת 1871 (כאשר אלזס עברה לשליטת גרמניה בתום מלחמת צרפת-פרוסיה)  ועברה לליון שבצרפת.

בתקופת השואה הסתתרה משפחתו עם יהודים אחרים, בכפר הצרפתי לה-שמבון, סבו לא שרד, הוא הוסגר ע"י הצרפתים ונשלח לאושוויץ. מה שהשפיע בצורה מאוד נחרצת על רגשותיו כלפי צרפת והצרפתים – לאחר שעלה לישראל ויתר על אזרחותו הצרפתית.

בתום המלחמה עבר מהפך אישי, הפך לחרדי, החל ללמוד בישיבה בליון וגם הושפע מהתנועה הציונית שפרחה בצרפת. הגיע לישראל בראשית שנות ה-50, הצטרף לקיבוץ הדתי שדה אליהו ואז שינה כיוון, הצטרף אל השומר הצעיר והתיישב בקיבוץ ברעם. אלי בן גל ראה בקיבוץ את ההגשמה של החזון הנבואי, אותו למד בישיבה והגדיר את עצמו כיהודי חופשי .

עשר שנים היה אלי בן גל רועה צאן בקיבוץ ברעם. פעמיים יצא לשליחות תנועת השומר-הצעיר, בברזיל ובצרפת, כיהן כמזכיר הקיבוץ, ובמשך שנים רבות חילק את זמנו בין לימודים, ואחר כך הוראה באוניברסיטה, לבין עבודה בקיבוץ. את הדוקטורט שלו, "ישראל והיהדות בעיני השמאל החדש", עשה בארץ ובאוניברסיטת סורבון, בחסותו של הפילוסוף ז'אן פול סארטר.

בן גל היה ממייסדי בית התפוצות (1978), במשך עשרים שנה כיהן כהיסטוריון הראשי של הבית והיה ממעצבי דמותו, תכניו ומערכת החינוך של בית התפוצות.

הקניית החינוך עמדה בראש סדר העדיפויות שלו והוא היה חלוץ בביסוס הקשר שבין מוזיאון לבין מערך החינוך של צה"ל, ואף הקים בתוך בית התפוצות יחידת הדרכה מיוחדת לחיילים.

לאחר פרישתו מבית התפוצות המשיך לעסוק בהוראה, היה ממקימי המרכז למורשת יהדות אתיופיה, מוזיאון היודאיקה בקיבוץ ברעם וחיבר את הספרים "כשאוכלים עם השטן", "מותם של סכיזופרן", ו"יהדות צרפת".

בתצלום למעלה: אלי בן גל עם נשיא מדינת ישראל, חיים הרצוג

בתמונה למטה: הפרק שכתב ד"ר אלי בן גל לקטלוג שראה אור במלאת עשר שנים לבית התפוצות.

ELI BEN GAL ARTICLE

אלי בן גל עם פרופ' ישעיהו ליבוביץ בבית התפוצות, 1988. צילום: יעקב בריל

אלי בן גל עם פרופ' ישעיהו ליבוביץ בבית התפוצות, 1988. צילום: יעקב בריל

בית התפוצות