אירועים | ביקורים | חדשות

גאלה בניו יורק לציון פתיחת האגף החדש והקמת מרכז ליאון צ'רני

ידידי בית התפוצות באמריקה אירחו בניו יורק את אירוע הגאלה השנתי של בית התפוצות, לציון פתיחת האגף החדש של מוזיאון העם היהודי והקמתו של מרכז ליאון צ׳רני בבית התפוצות – תרומת קרן צ'רני.

מאות אורחים ובהם תורמים וידידים הגיעו בשבוע שעבר להיכל האירועים המהודר "פארק אבניו 583"  בניו יורק, לחגוג 38 שנים לבית התפוצות מוזיאון העם היהודי שהשיק בחודש מאי האחרון את האגף החדש – שלב ראשון בתהליך ההתחדשות ובהקמתו של מוזיאון העם היהודי שיושלם בסוף שנת 2019.

בין האורחים: גב' צילי צ'רני, אלמנתו של ליאון צ'רני; אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון בית התפוצות; דן תדמור, מנכ"ל בית התפוצות; איתן בן אליהו (אלוף מיל'), יו"ר שותף של חבר הנאמנים של בית התפוצות; שולה בהט, יו"ר ידידי בית התפוצות באמריקה; דניאל פינקוס, נשיא ידידי בית התפוצות באמריקה; הסנטור ג'וזף ליברמן, יו"ר כבוד של חבר הנאמנים של בית התפוצות; סטיב פורבס, יו״ר ועורך ראשי של פורבס תקשורת; דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק; עידו אהרוני, הקונסול הפורש של ישראל בניו יורק; וולף בליצר, עיתונאי (CNN) ורעייתו לין; אירה ואינגבורג רנרט; הרווי קרוגר, יו"ר בנק ההשקעות ברקליס קפיטל; רות וסנדור פרנקל; מלקולם הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים; ורבים אחרים.

האירוע הוקדש לחייו, לפועלו ולמורשתו של ליאון צ'רני ז"ל, שנפטר בחודש מרץ 2016 ולתרומה בסך מיליון דולר של הקרן הנושאת את שמו למען הקמתו של מרכז דיגיטלי חדש בבית התפוצות. המרכז יכלול את אוסף הכתבות, המאמרים, הפרסומים, את מורשתו המוסיקלית וכן תכניות טלוויזיה, סרטים, ספרים והקלטות. כל האוצר הזה יתווסף למאגרי בית התפוצות אונליין שיהיו זמינים לכל אחד ואחת בכל מקום בעולם.

במעמד זה הוענק תואר "יקירת בית התפוצות" לצילי צ'רני, מעצבת תלבושות תיאטרון ומפיקה, פעילה למען זכויות אדם וקידום השלום במזרח התיכון. "אין מקום נכון יותר להקמת מרכז ע"ש ליאון צ'רני, מאשר בית התפוצות העוסק בחיים, במורשת ובתרבות של העם היהודי לאורך ההיסטוריה", אמרה צילי צ'רני.

"בחודש מאי השקנו את האגף החדש של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות בהשקעה של כ-125 מיליון ש"ח ומאז ביקרו בו כ- 55,000 מבקרים. במקביל, הצוות האיכותי ואנוכי עמלים על המשך בנייתו של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות לצד פיתוח הזירה הווירטואלית החדשנית, שיספרו לכל היהודים באשר הם את סיפורו של העם היהודי, זהותו והמשכיותו. כדי להמשיך ולהגשים מטרות חשובות והכרחיות אלו, שעלותן מוערכת בכ-150 מיליון ש"ח, יש לפנינו עוד עבודה רבה ואנו זקוקים למעורבותכם, לתמיכתם ולשותפותכם. אנו מפתחים מקום עדכני ביותר, בו יהודים בישראל ובעולם כולו ירגישו גאים ומחוברים ליהדותם. אנו מספרים את סיפורו של העם היהודי ואתם חלק ממנו", אמרה אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות.

יושבי ראש האירוע היו סטיב פורבס, יו"ר ועורך ראשי של פורבס תקשורת, ועידו אהרוני, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק – שניהם ידידים קרובים של ליאון צ'רני ואלמנתו צילי. בדברים שנשא בפני האורחים דיבר פורבס על פועלו ותרומתו של צ'רני לחברה ולשלום במזרח התיכון וגם על אהבתו הגדולה לישראל והחיבור שלו למורשת ולתרבות של העם היהודי – ערכים אותם מוביל בית התפוצות.

ליאון צ'רני היה עו"ד, איש עסקים יהודי אמריקאי, יועץ פוליטי, סופר, פילנתרופ, איש תקשורת  וחזן. היה יועצו של שר הביטחון עזר וייצמן ושל הנשיא ג'ימי קרטר, בתקופה בה נחתם הסכם השלום עם מצרים ב-1979. באוגוסט 2015 הוקרן בבית התפוצות הסרט התיעודי "ערוצים חשאיים: מחיר השלום", החושף את התהליך הסמוי שקדם לטקסים הרשמיים של חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים ואת תפקידו של צ'רני בתהליך הממושך.

Steve Forbes Tribute to Leon Charney Photo by, © 2016 Perry Bindelglass 238

סטיב פורבס במחווה לליאון צ'רני ז"ל Photo by © 2016 Perry Bindelglass

Steve Forbes and Irina Nevzlin

אירינה נבזלין וסטיב פורבס

Maj, General Eitan Ben Eliahu and Tzili Charney

אלוף במיל' איתן בן-אליהו וצילי צ'רני

דן תדמור, מנכ"ל בית התפוצות

דן תדמור, מנכ"ל בית התפוצות

Ambassador Dani Dayan Photo by, © 2016 Perry Bindelglass 353

השגריר דני דיין Photo by © 2016 Perry Bindelglass

Senator Joseph Lieberman with Ambassador Ido Aharoni

סנטור ג'וזף ליברמן והשגריר עידו אהרוני

Steve Forbes, Wolf Blitzer, Shula Bahat, Tzili Charney, Eitan Ben Eliahu, Ido Aharoni. Photo by © 2016 Perry Bindelglass

מימין לשמאל: עידו אהרוני, איתן בן-אליהו, צילי צ'רני, שולה בהט, וולף בליצר, סטיב פורבס. Photo by © 2016 Perry Bindelglass

Naomi Prawer Kadar Foundation Family

קרן משפחת נעמי פראוור קידר

בית התפוצות