אירועים | ביקורים | חדשות

ביקור מיוחד – מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת הנשיאים

מלקולם הונליין (Malcolm I. Hoenlein), סגן יו"ר ועידת הנשיאים העניק לבית התפוצות את ספרו של ד"ר מאיר שוורץ "ליל הפוגרום 1938" – שני כרכים המתעדים את אירועי ליל הבדולח בגרמניה, הלילה בו שרפו הנאצים כ-1,500 בתי כנסת ובתי מדרש יהודים.

בטקס מרגש שהתקיים הערב בבית התפוצות העניק מלקולם י' הונליין – סגן יו"ר ביצועי של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים הגדולים בארה"ב – למנכ"ל בית התפוצות דן תדמור את ספרו של פרופ' מאיר שוורץ, המתעד בשני כרכים 1,500 בתי כנסת שנשרפו בגרמניה בליל הבדולח ב-9.11.1938.

הונליין ליווה את פרופ' שוורץ בתקופת המחקר וסייע בפרסומו ובהוצאתו לאור של הספר.

הטקס נערך ליד דגם בית הכנסת בוורמס גרמניה, אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר שהוקם בשנת 1034 ונשרף – כמו כל שאר בתי הכנסת בגרמניה בליל הבדולח. בראשית חודש מאי התקיים בקונגרס האמריקאי אירוע מיוחד לרגל פרסום הספר, במעמד נציגים של ועדת החוץ של הקונגרס האמריקאי והגרמני וגם נציגים של ההנהגה היהודית בארה"ב.

הספר "ליל הפוגרום 1938" (Pogrom Night 1938 – A Memorial to the Destroyed Synagogue of Germany) שהמחקר עליו נמשך עשר שנים, מתעד את האירועים של ליל הבדולח ומספר את סיפור בתי הכנסת והקהילה היהודית בגרמניה – פריחתה והשמדתה. במהלך הביקור שלו בארץ יעניק מלקולם הונליין את שני כרכי הספר גם לראש הממשלה מר בנימין נתניהו.

 "אני גאה להעניק לבית התפוצות את שני הכרכים של הספר, למען העתיד ולמען הזיכרון" אמר מלקולם הונליין בטקס, והוסיף "אין זה סוף פסוק, אנחנו מקווים להמשיך את המחקר ולתעד את בתי הכנסת שנהרסו במזרח גרמניה ובאוסטריה".

 "אחד הסמלים של בית התפוצות הוא אוסף דגמי בתי הכנסת שלו. למדנו כי כל בית כנסת מספר את סיפור הקהילה, בעבר וגם בהווה", אמר דן תדמור מנכ"ל בית התפוצות "המחקר העצום הזה מחזיר לחיים לא רק 1,500 בתי כנסת, אלא 1,500 סיפורים של קהילות".

מלקולם הונליין, בן למהגרים יהודים מגרמניה. אביו אפרים הונליין, היה בוגר סמינר הרבנים בוורצברג (Wuerzburg). בשנת 1940 הצליח להימלט מגרמניה והגיע לארה"ב שם פגש את אמו שנמלטה שלוש שנים לפניו. הונליין המלווה את פרויקט התיעוד מראשיתו, גם בגלל חשיבותו הרבה וגם בשל קרבתו לנושא ומעורבות משפחתו בשחזור בית הכנסת בעיירה ארמרוית' ((Ermreuth, שהיה בין בתי הכנסת שנשרפו בליל הבדולח.

הונליין מכהן בתפקיד סגן יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים הגדולים בארצות הברית מאז 1986. הוא נולד בפילדפיה, בוגר אוניברסיטת טמפל במדעי המדינה ותואר שני ודוקטורט ביחסים בינלאומיים באוניברסיטת פנסילבניה, בה המשיך ללמד. הוא ידוע בפעילותו רבת השנים למען הקהילות היהודיות ברחבי העולם ומייעץ לממשל האמריקאי בנושאים ציבוריים ובנושאים הקשורים ליחסי ישראל-ארה"ב.

הונליין זכה בפרסים ובאותות כבוד רבים. בין היתר הוענקו לו תוארי דוקטור לשם כבוד מישיבה יוניברסיטי ומטורו קולג' בארה"ב ותואר "נאמן ירושלים" (Defender of Jerusalem Award).

למידע נוסף בנושא בתי כנסת בגרמניה שנהרסו – בקרו באתר

מלקולם הונליין מעניק את הספר למנכ"ל בית התפוצות, דן תדמור (צילום: יעקב בריל), בית התפוצות, יולי 2014

מלקולם הונליין מעניק את הספר למנכ"ל בית התפוצות, דן תדמור (צילום: יעקב בריל), בית התפוצות, יולי 2014

מלקולם הונליין בתערוכה "דרייפוס - קורותיה של משפחה יהודית-צרפתית", בית התפוצות, יולי 2014

מלקולם הונליין בתערוכה "דרייפוס – קורותיה של משפחה יהודית-צרפתית", בית התפוצות, יולי 2014

 

ניר גולדברג