להזמנת כרטיסים
אירועים | ביקורים | חדשות

אגודת הידידים אירחה: "קווים לדמותם של הגנגסטרים היהודים"

אגודת ידידי בית התפוצות בישראל קיימה אמש ערב מרתק בנושא "אבל הוא היה טוב לאמו – קווים לדמותו של הגנגסטר היהודי", בהשתתפות פרופ' רוברט רוקאווי ועו"ד ציון אמיר, אירוע שהכנסותיו קודש להבאת משפחות, ילדים, בני נוער וחיילים ליהנות ממגוון התערוכות והפעילויות המתקיימות בבית התפוצות.

באו, נהנו, צחקו והתרגשו: אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון מוזיאון העם היהודי – בית התפוצות ונשיאת קרן נדב; עדי אקוניס, מנכ"ל אגודת ידידי בית התפוצות בישראל ובעלה אופיר אקוניס, שר המדע והטכנולוגיה; דנה ודן תדמור, מנכ"ל בית התפוצות;  אלוף מיל' איתן בן אליהו, יו"ר חבר הנאמנים של המוזיאון ורווית טרלובסקי; איש העסקים ומייסד קרן נדב לאוניד נבזלין ורעייתו טאטיאנה גרינברג; רוני רוס, מנכ"ל חברת ההייטק "פנורמה"; דגנית ויוסי כרמיל, מנכ"ל חברת "סלברייט"; גבי רביד, אשת עסקים ויועצת השקעות; רותי ואברהם-לולו אסף, מנכ"ל חברת "אמנת" לאבטחת מידע; אשת העסקים מתי קרסו; עו"ד אביטל הרלין; הפרסומאי גיל וטל סמסונוב; הדיפלומט והסופר אבי פזנר ורעייתו מרטי; ועוד רבים אחרים.

לפני כמעט מאה שנה, ליתר דיוק 97 שנים, נכנס לתוקפו "חוק היובש" באמריקה והפך בן לילה את חלומה של האימא היהודייה מפנטזיה לסיוט מתמשך. פרופ' רוקאווי  – מומחה בעל שם עולמי בתולדות גנגסטרים יהודים באמריקה, מחבר הספר "אבל הוא היה טוב לאמו" על גנגסטרים יהודים בצפון אמריקה במחצית הראשונה של המאה ה-20, סיפר על הדמויות הבולטות בעולם התחתון היהודי, ועו"ד ציון אמיר נתן סקירה על ארגוני הפשע בארץ ומה ההבדל בינם לבין הגנגסטרים היהודים בארה"ב. הנחה אושי דרמן, איש התוכן של בית התפוצות.

אז מי היו הגנגסטרים הגדולים, מטילי האימה ששמם הלך לפניהם בראשית המאה העשרים בארה"ב? מאיר לנסקי, בנג'מין "בגסי" סיגל, ארתור "דאץ'" שולץ ואחרים. מהגרים יהודים שהגיעו לאמריקה חסרי כל ובתוך פחות מדור הפכו לדמויות עוצמתיות שהטילו את חתתן על היבשת. במהלך הערב התוודעו המוזמנים למאבקי השליטה בין המהגרים שהגיעו מהשטעטל לבין המהגרים מסיציליה "הקוזה נוסטרה", ועשו היכרות עם היהודי האמריקאי החדש, זה שזורק משפטים ביידיש, מקדש את השבת ויוצא לחסל את מתחריו – רק ביום חול.

"בחרנו לערוך את הערב הזה במטרה לפזר מעט את מסך הערפל סביב דמותם האניגמטית של הגנגסטרים היהודים ולברר היכן ניצבו הקוים האדומים שלהם ואם בכלל, מעצם היותם יהודים", אמרה עדי אקוניס, מנכ"ל אגודת ידידי בית התפוצות בישראל והודתה לפרופ' רוקאווי ועו"ד ציון אמיר, שהשתתפו בפאנל בהתנדבות.

(צילומים: אביב חופי)

ANU
על ידי ANU